Jarní péče o okrasný trávník

Duben je vhodný čas pro první ošetření okrasných trávníků po zimě a připravit jej na nadcházející sezónu.


Ošetření provádějte v následujícím pořadí:

  • vertikutace trávníku (provzdušnění)
  • preventivní ošetření proti plísni sněžné
  • jarní výživa trávníku


Vertikutace trávníku

Vertikutace, neboli jeho prořezání je činnost, při které se z trávníku odstraní travní plsť. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Navíc prořezáním umožníte přístup vody, živin a kyslíku ke kořenům. Trávník se tak může na jaře znovu nadechnout a nově odnožovat.  Pokud byste vertikutaci nedělali, mohlo by dojít k tomu, že by se trávník „udusil", tedy že by neustále odnožoval, tj. tvořil nové a nové trávy, ale v trávníku by stále zůstávala stařina (plsť). Vertikutaci lze provést vertikutačními hráběmi nebo ještě lépe motorovým vertikutátorem. Vertikutaci se dělá tak, že nejdříve prořezáváte trávník jedním směrem, a následně pak podruhé kolmým směrem na první prořezání.


Ošetření proti plísni sněžné

Plíseň sněžná je nejrozšířenější a nejzávažnější onemocnění trávníků v tuzemsku. Tato choroba  se projevuje skvrnami různé velikosti, travní drn je zahnědlý, nadzemní hmota odumřelá a napadený trávník velmi obtížně regeneruje.

Tato choroba se ovšem může vyskytnout během celého roku, ne jen po  zimě.  Jedinou možnou ochranou proti této chorobě je prevence jejího vzniku. Abyste zabránili výskytu této choroby, je důležité nevytvářet podmínky, které jsou vhodné pro její rozvoj.  To znamená, že je třeba po celý rok z trávníku odstraňovat suchou posečenou trávu, větvičky, listí či jiný organický odpad, který omezuje vzdušnost trávníku a přispívá k výskytu plísně. Plísni nahrávají také příliš vlhká místa na trávníku, místa ve stínu nebo to, když v průběhu zimy na trávníku leží dlouhou dobu sněhová pokrývka, obzvláště pak na nezamrzlém půdním povrchu.

Důležitou součástí prevence je také fungicidní ošetření trávníku proti této chorobě. Vhodný přípravkem je například Rovral Aquaflo. Tento postřik se používá výhradně preventivně, tedy před vznikem napadení. Aplikovat stačí jednou na jaře, při teplotě nad 10 °C.


Pokud rádi používáme přírodní produkty, doporučujeme Vám bylinný produkt:  Kouzlo Přírody Trávník koncentrát.

Ten zvyšuje celkovou vitalitu a odolnost  trávníku. Přípravek je vyrobený z přesličky rolní, tymiánu obecného a extraktu z rašeliny. Tento přípravek je vhodné aplikovat pro regeneraci trávníku po zimě. Na namáhaných místech zrychluje obnovu porostu a zvyšuje celkovou obranyschopnost vůči  stresu.

Doporučujeme: Postřiky je vhodné udělat nejdříve po sedmi dnech od vertikutace, tedy poté, co se trávník zregeneruje po mechanickém prořezání.


Jarní výživa trávníku

V dnešní době jsou již  k dispozici velmi kvalitní přírodní výživa. Organická hnojiva (přírodní, vyrobená z přírodních surovin) nezasolují půdu tak, jak tomu je u chemických hnojiv. Přírodní hnojiva rovněž obohacují půdu a vytvářejí potřebný humus v půdě.

Organická (přírodní) hnojiva jsou vyrobena z přírodních surovin, jako jsou například péřová moučka, kostní moučka, rohová moučka, krevní moučka, kakaové slupky, mořské řasy nebo melasa. Vynikají postupným uvolňováním živin až po dobu tří měsíců s účinkem již od prvního týdne po aplikaci. Některé z těchto hnojiv obsahují také speciální bakterie, které urychlují rozklad posečené trávy, která zůstane v trávníku (neposbírá ji sekačka).

K velmi kvalitním granulovaným hnojivům s hořčíkem a s obsahem bakterií patří organické hnojivo Trumf Trávník Bakteria.