NOVINKA: Sadbové brambory

Nově Vám nabízíme 5 odrůd sadbových brambor (Rosara, Marianka, Magda, Dominika, Belana).


Sadbové brambory v baleních 5 kg.

Dominika je poloraná konzumní odrůda s velmi vysokým výnosem vzhledných oválných hlíz. Hlízy mají hladkou žlutou slupku a sytě žlutou dužninu. Po uvaření se vyznačují vynikající chutí varného typu A. Oloupané hlízy mají vynikající stabilitu barvy za syrova i po uvaření.

Rosara je velmi raná konzumní odrůda s červenou hladkou slupkou. Je varný typ BA. Hlízy jsou středně velké oválné se žlutou barvou dužiny. Květ je červenofialové barvy. Má velmi dobrou konzumní stolní hodnotu, dosahuje střední výnosy.

Rosara je vysoce odolná vůči virovým chorobám, je více odolná i proti strupovitosti obyčejné a mechanickému poškození. Je odolná i proti rakovině bramborové i proti háďátku bramborovému. odolná virovým chorobám, méně odolná plísni bramborové, háďátku bramborovému patotypu Ro 1 rezistentní, k napadení rakovinou brambor patotypu 1 rezistentní.

Rosara patří k méně náročným odrůdám, které se daří i bez zvýšené péče.

Odrůda pro letní a podzimní konzum, lze využít i pro úpravu smažením na hranolky. Doporučená spotřeba v období červen - prosinec. Pochází z České republiky, kde patří mezi nejhledanější rané odrůdy brambor. Vařené hlízy jsou velmi chutné, pevné konzistence. Je určena pro přímý konzum jako příloha, vhodná i pro přípravu salátů. Varný typ brambor B, po uvaření pevné konzistence. Hlízy jsou středně velké, krátce oválné, se středně hlubokými očky, se žlutou dužninou. Počáteční růst natě a nárůst hlíz velmi rychlý. Velmi vysoké výnosy v nejranějších termínech sklizní, dobrá konzumní kvalita, odolná mechanickému poškození.

Velmi raná-raná odrůda. Barva slupky jje žlutá a barva dužniny je sytě žlutá. Velmi vysoký v prvních a druhých termínech sklizně. Tvar hlíz je krátce oválný, vyrovnaný.
Velmi dobrá odolnost obecné strupovitosti a mechanickému poškození. Rezistentní háďátku bramborovému RO1 a rakovině brambor D1.

Je vhodné využít předklíčení, závlahu a netkanou textiĺii pro urychlení sklizně. Doporučujeme kvalitní ochranu proti plísni bramborové.

Vysoký výnos hlíz při raných sběrech, rychlý počáteční růst. Výborná stolní hodnota, varný typ B/A, sytě žlutá dužnina. Netmavne za syrova ani po uvaření.

Odrůda Belana je raná, háďátku bramborovému rezistentní, velmi kvalitní pevně vařivá salátová stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Varný typ se označuje jako A/AB. Krásné středně velké hlízy jsou oválné, slupka žlutá a hladká, očka mělká, dužnina sytě žlutá. V syrovém stavu a ani po uvaření dužnina netmavne. U hospodyněk a při průmyslovém zpracování je velmi oblíbená a žádaná. Pro svůj pěkný tvar a slupku je velmi vhodná na praní a loupání. Její velmi dobré vnitřní a vnější kvalitativní vlastnosti určují Belanu jako prémiové zboží u prodejců a znalců brambor.

Belana klade střední nároky na půdu a zajištění vodou. Má být pamatováno na dobrý kulturní stav půdy.


Náš tip:
pokud chcete omezit výskyt plevelů v bramborách, aplikujte ihned po výsadbě nebo max. do 10 cm výšky natí brambor selektivní herbicd PROTI plevelům v bramborách (Mistral).  Má stejnou účinnou látku jako bývalý Sencor.