Čas pro ošetření trávníku proti plísni sněžné!

Plíseň sněžná je velmi nebezpečné a časté houbové onemocnění okrasných trávníků.


Plíseň sněžná je velmi nebezpečné houbové onemocnění okrasných trávníků. Tato choroba  se projevuje skvrnami různé velikosti, travní drn je na začátku růžový, později zahnědlý, nadzemní hmota odumřelá a napadený trávník velmi obtížně regeneruje. Pokud se tedy plíseň vyskytne na trávníku, velmi těžko se jí zbavujeme.  Z toho důvodu je velmi důležitá prevence, tj. provést vhodné ošetření, které zabrání výskytu plísni šedé, event. i jiným houbovým chorobám okrasného trávníku.


Důležitým podzimním preventivním ošetřením proti plísni sněžné je vertikutace trávníku. Jedná se o provzdušnění trávníku prořezáním, dojde k odstranění travní plsti. Tímto zásahem se rovněž omezí výskyt plevelů a mechu. Vertikutaci lze provést vertikutačními hráběmi nebo ještě lépe motorovým vertikutátorem. Vertikutaci se dělá tak, že nejdříve prořezáváte trávník jedním směrem, a následně pak podruhé kolmým směrem na první prořezání.

Zhruba za týden po tomto ošetření je vhodné provést preventivní postřik fungicidem Rovral Aquaflo. Jedná se o účinný fungicid, který působí proti plísni sněžné a proti dalším houbovým chorobám trávníku (rzi, aj,). Aplikace je nutná 1x na podzim a 1x na jaře po sejití sněhu při minimální teplotě 10 °C (při nižších teplotách není ošetření účinné).

Pokud chcete dát trávníku čistě přírodní péči, je možné použít přípravek Kouzlo Přírody Trávník koncentrát. Ten zvyšuje celkovou vitalitu trav a jejich odolnost v době možného výskytu houbových chorob nebo plísni. Přípravek je vyrobený ze směsi bylin, např.  tymiánu a také z extraktu z rašeliny.  Je ideální také  pro rychlou regeneraci trávníku po suchu, mechanickém poškození, po použití chemického ošetření, aj.

Pro zesílení preventivního účinku proti plísni sněžné, doporučujeme kombinaci těchto dvou přípravků. První použijete fungicid a zhruba za 5 dní uvedený přírodní přípravek. Touto kombinací pomůžete trávníku si vytvořit vysokou ochranu proti plísni sněžné, event. proti dalším houbovým chorobám (rzi, aj.).