Poradna
pro dům i zahradu

Hubení myší a potkanů

Aktualizováno 2018-03-01 07:11:01

Změny v letislativě:
Od 1.3.2018 bude možné prodávat v malospotřebitelském balení rodenticidy jen v těchto formách:
  • měkou nástrahu, obilnou nástrahu nebo granule v balení max. 150 g
  • parafínové bloky v balení max. 300 g
  • u všech  produktů bude navíc snížen % obsah účinné aktivní látky na 0,3% (současná balení obsahují cca. 0,5% aktivní látky)

 

Nové rodenticidy budou k prodeji na konci jara nebo v průběhu léta 2018.


SW Past na myši - plastová
SW Past na myši - plastová
Tradiční dřevěná past na myši
Tradiční dřevěná past na myši

Nejčastějšími škůdci ze skupiny hlodavců jsou myš nebo potkan domácí. Krysa se v našich krajinách prakticky nevyskytuje. Hlodavci jsou aktivní převážně v noci, při setmění nebo před rozedněním. Jsou velice přizpůsobiví a žijí v blízkosti lidí.

Jsou to všežravci, živí se všemi zbytky jídla i hadry, někdy také voskem. Když je venku dostatek potravy, většinou ze z lidského okolí přesunou na pole a živí se obilovinami a semeny rostlin. Nicméně pokud mají v lidských obydlích co žrát po celý rok, obývají domy celoročně.

Kromě znehodnocování potravin nebo různých věcí z papíru či plastu ve sklepech, garážích či na půdách jsou myši a potkani také významnými přenašeči nebezpečných onemocnění (např. salmonelózy, leptospirózy nebo střevních parazitů) na člověka.

Pro hubení myší a potkanů je vhodné používat účinné rodenticidy (přípravky nebo prostředky na hubení hlodavců). Záleží na vás, zda zvolíte hubení formou pastí, lapačů nebo chemickou cestu prostřednictvím otráveného zrní, granulí, měkké návnady nebo parafinových (voskových) bloků.

V případě použití otrávených návnad je třeba počítat s tím, že nemusí fungovat stoprocentně. Zvlášť opatrní na potravu jsou potkani. Při objevu neznámé potravy mají ve své kolonii jedince, kteří jsou určení pro ochutnávání této potravy. Pokud tento test přežijí, potravu pak bezpečně sežere zbytek skupiny. To je právě jeden z důvodů, proč potkan často odolává jedům a dalším návnadám na hlodavce.


Myš nebo potkan?

Pokud nevíte, zda vám škodí myš nebo potkan je vhodné použít jedové nástrahy, které se pokládají volně do prostoru.  Mohou být ve formě zrní, měkké nástrahy nebo voskových bloků.  Tyto nástrahy umístíte na vhodnou podložku a vložíte na místa výskytu hlodavců. Abyste hlodavce co nejdříve vyhubili, je potřeba, abyste průběžně nástrahy kontrolovali a doplňovali do té doby, až již nástraha nemizne a výskyt hlodavců již není patrný.

V roce 2018 době došlo ke změně v legislativě, tj. u všech původních rodenticidů prodávaných do 28.3. 2018 došlo k ukončení prodeje.  Nové produkty možné k prodeji budou k zakoupení v průběhu léta 2018.
Hubení hlodavců pomocí pastiček?

Pokud upřednostňujete hubení spíše pomoc pastiček, tak i v této oblasti je dnes bohatý výběr. U klasických dřevěných pastí na myši nebo potkany bývá často problém se správným nastražením. Pružinový mechanismus se těžce natahuje a navíc hrozí riziko poranění při nastražení.  Účinnost takovéto pastičky je navíc ovlivněná vámi, protože musíte vybrat správnou nástrahu, která přiláká hlodavce. Pro nástrahy na myši se používá například suchý chléb, sýr, čokoláda nebo ořechy.

Daleko jednoduší a komfortnější způsob hubení myší a potkanů jsou plastové pastičky, tj. Past na myši, Past na potkany. Ty obsahují speciální přírodní nástrahu, která je pro ně maximálně lákavá. Plastové pastičky lze velmi snadno nastražit. Po úspěšném chycení myši nebo potkana pak hlodavce jednoduše a bezpečně odstraníte, aniž byste se jej museli dotýkat.

Po likvidaci hlodavce je třeba  pasti důkladně omýt. Zvlášť potkani jsou na pach krve nebo usmrceného potkana velmi citliví a v případě, že byste je špatně omyli, jiný potkan by k pasti již nepřišel. Návnadu v pasti průběžně kontrolujte, pokud je již hlodavci sežraná, doplníte novou nástrahu ve formě náhradní náplně k této pastičce.

U všech typů hubení byste měli mít na paměti, že hlodavci nesnáší lidský pach, a proto je dobré veškeré nástrahy či pasti umisťovat pomocí gumových rukavic (nepoužívat textilní rukavice).
Změny v letislavitě:
Od 1.3.2018 bude možné prodávat v malospotřebitelském balení rodenticidy v těchto formách:
  • měkou nástrahu, obilnou nástrahu nebo granule v balení max. 150 g
  • parafínové bloky v balení max. 300 g
  • u všech  produktů bude navíc snížen % obsah účinné aktivní látky na 0,3% (současná balení obsahují cca. 0,5% aktivní látky)


Biocidní přípravky. Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

další (2)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.