Třásněnka hrachová

Aktualizováno 2017-08-02 07:01:59

Tato třásněnka způsobuje značné škody na hrachu, ale i bobu zahradním a jiných bobovitých rostlinách, a to zejména za teplého počasí (v červnu a v červenci). Listy (především vrcholové), lodyhy, výhonky, poupata a lusky vlivem sání třásněnek žloutnou, deformují se, scvrkávají a vadnou. Napadené rostliny mají snížené nasazení lusků. Silně znetvořené bývají především lusky, v nichž se většinou nevytvoří semena nebo jsou podřadné kvality. Všechny posáté části rostlin jsou stříbřitého nádechu, s hnědými korkovitými skvrnami a s drobnými černými tečkami trusu třásněnek. Dospělé třásněnky jsou čárkovité, černé, 1 až 1,5 mm velké, jejich larvy mají barvu žlutou až světle oranžovou. Největší škody jsou způsobovány v suchém a teplém létě a na těžkých, utužených půdách. Kromě třásněnky hrachové mohou podobné škody způsobovat i jiné druhy třásněnek.


třásněnka hrachová
třásněnka hrachová

Larvy třásněnky hrachové přezimují v půdě. Vylíhlí dospělci pak od května kladou vajíčka na vegetační vrcholy, do květů a na mladé lusky. Od července se larvy stěhují do půdy k přezimování. Škůdce má ročně jen jednu generaci.


Ochrana

Ošetření insekticidním přípravkem, např. Desich protech ovoce a zelenina se doporučuje v oblastech s pravidelným výskytem, při pozdních kulturách a v porostech odrůd hrachu s delší vegetační dobou.

Nejúčinnější ošetření je před květem hrachu.

Umístění článku

další (1)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.