Třásněnky na zelenině

Aktualizováno 2017-08-02 07:08:57

Třásněnky způsobují škody na všech skleníkových (rychlených) zeleninách a za teplého počasí i na venkovních kulturách, především však hrachu, cibuli, póru a česneku. Poškozené nadzemní části vlivem sání třásněnek žloutnou, deformují se a vadnou.


třásněnka na hrachu
třásněnka na hrachu
třásněnka na rajčatech
třásněnka na rajčatech

Všechny napadené části rostlin mají stříbřitý nádech s hnědými korkovitými skvrnami a s drobnými černými tečkami trusu třásněnek. Dospělé třásněnky jsou čárkovité, černé, 1 až 1,5 mm veliké.

K ošetření je třeba sáhnout již při prvním výskytu škůdců. Vzhledem k biologii třásněnek se musí jakékoliv ošetření opakovat třikrát po sobě v intervalech tři až pět dnů.

K  postřiku proti třásněnkám v plodové zelenině je vhodný  přípravek Vertimec 1,8 EC. Přípravek funguje kontaktně a translaminárně. Kontaktně znamená, že účinná látka funguje jen v místě dopadu účinné látky na list. Translaminární účinnost znamená, že účinnost přípravku po dopadu na jednu stranu listu se přenáší i na druhou stranu listu. Výsledkem by tedy mělo být dokonalé pokrytí aplikační kapalinou všech částí rostliny, přestože stačí postříkat všechny listy jen z jedné strany. Pro hrách aplikujte postřik přípravkem Decis Protech zelenina, a to na počátku květu.

Do výsadeb póru, cibule, papriky a rajčete je vhodný přírodní postřikový insekticid Spintor s účinnou látkou spinosad. Jako přírodní produkt se spinosad vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům, a je tedy šetrný k životnímu prostředí. Přípravek funguje kontaktně, účinná látka tedy funguje jen v místě dopadu na list. Proto je důležité dokonalé pokrytí aplikační kapalinou všech částí rostliny, a to z obou stran listů.

Umístění článku

další (6)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.