Poslední šance pro výsadbu jahod

Pokud si chcete příští rok pochutnávat na nových jahodách, nyní je poslední vhodná doba pro jejich výsadbu!


Jahody patří k nejoblíbenějšímu drobnému ovoci. Abyste se mohli co nejdříve těšit na krásné a chutné plody jahodníku, je vhodné jej vysadit v srpnu. Nejlépe plodí na slunném a vzdušném místě. Vhodné jsou mírné svahy orientované na jih či jihozápad. Nevhodné jsou mrazové kotliny, kde jarní mrazíky ohrožují jahodníky v květu. Pro srpnovou výsadbu můžete zvolit uvolněné plochy například po raném salátu či kedlubnách.


Jak připravit záhon?

Půdu je třeba prokypřit do hloubky 15-20 cm. Kořenový systém jahod hlouběji nedosáhne. Jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, dobře provzdušněné, hlinitopísčité a s dostatečným obsahem humusu. Měla by se snadno prohřívat a nebýt příliš mokrá.  Pokud máte jílovitou zem, je třeba ji upravit drenáží. Lehká, velmi vzdušná půda, je vhodná pro rané odrůdy, neboť půda se snadno a rychleji prohřívá. Naopak vlhčí, spíše hlinité půdy, jsou vhodné pro pozdní odrůdy jahodníku.

Aby jste podpořili rychlejší zrání jahod a omezili výskyt plevelů nebo chorob v průběhu sezóny, je vhodné na to pamatovat již při výsadbě a použít černou zahradní textilii.
Na zarovnanou, upravenou půdu natáhnete černou tkanou nebo netkanou textilii, kterou upevníte plastovými kotvícími kolíky. Pro výsadbu jahod vyřežete křížovité otvory 40x40 cm.


Jaké rostliny připravit pro výsadbu?

Silné a zdravé sazenice jsou základem úspěchu. Aby jste podpořili tvorbu nových kořenů a  urychlili proces zakořenění rostliny po výsadbě, je vhodné namočit kořeny zhruba na dvě až čtyři hodiny před výsadbou do vody se stimulátorem zakořeňování. Vhodnější je stimulátor zakořeňování, který obsahuje přírodní huminové látky a  stříbro, které desinfikuje a zároveň omezuje výskyt houbových chorob, jako je Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem. Stimulátor také zvyšuje odolnost rostlin proti stresu z přesazování na finální stanoviště.
Zhruba po 10 dnech po výsadbě je vhodné znovu použít stimulátor zakořeňování a zálivkou  podpořit tvorbu kořenového systému a celkovou kondici nově vysazené rostliny.


Jakou výživu zvolit?

Pro výživu drobného ovoce můžete vybírat mezi přírodními (organickými) granulovanými hnojivy nebo případně mezi krystalickými hnojivy.


Krystalická hnojiva

Krystalické hnojivo patří k tradičním formám výživy drobného ovoce. V současné době jsou k dispozici Krystalická hnojiva Extra s vylepšenou strukturou hnojiva. Hnojiva se vyznačují novou strukturou krystalů připomínající nadýchané vzdušné krystaly a složením živin odpovídajícím daným rostlinám. Jde o Krystalické hnojivo Extra Jahody a jiné drobné ovoce, u kterého je obsah základních živin a mikroprvků přesně šitý na míru těmto plodinám. Díky nové struktuře krystalů vyniká extrémně dobrou a rychlou rozpustností. Při rozpuštění zůstává výsledný roztok zcela čirý, bez zákalu. Hnojivo se aplikuje zálivkou, postřikem na list nebo formou hydroponie.


Pokud upřednostňujete na zahradě používání přírodních postupů, zvolte přírodní (organické) hnojivo.

Organická hnojiva jsou vyrobena z přírodních surovin, jako jsou například ověřené kostní moučky, rohové moučky, kakaové slupky, vinasse (zbytky při zpracování cukrové řepy). Hnojiva zkvalitňují půdu, podporují tvorbu humusu a nemusíte se obávat předávkování nebo popálení rostlin.
Velkou výhodou organických hnojiv je také dlouhá doba jejich působení.  Pro plnohodnotnou výživu stačí jen dvě aplikace za rok. První na jaře (březen, duben) a druhá v létě (červen, červenec). Hnojiva uvolňují živiny již od prvního týdne po použití a působí až tři měsíce. Při výsadbě drobného ovoce můžete organická hnojiva přidat do jámy, přímo ke kořenům rostlin.
Mezi osvědčená  přírodní hnojiva patří například Kouzlo Přírody Drobné ovoce organické hnojivo nebo Trumf Jahody.