Proč a čím hnojit trávník na podzim?

Volba hnojiva je velmi důležitá. Správné hnojivo zvýší kondici a odolnost trav  proti vymrznutí během následující zimy. Jaké hnojivo tedy zvolit?


Podzimní výživou podpoříme kvalitu trav a přiravíme trávník na zimu.


Pro podzimní výživu je třeba použít hnojivo určené speciálně pro podzimní výživu trávníku. Podzimní hnojiva se odlišují od jarně letních poměrem, ve kterém obsahují dusík, fosfor a draslík. Podzimní hnojivo by mělo mít snížený nebo klidně i žádný obsah dusíku, více pak fosforu a nejvíce draslíku. Takto docílíte toho, že trávník přirozeně sníží svůj růst (nižší obsah dusíku), což se v tomto období požaduje, a naopak dochází k vyzrání pletiv rostlin (díky draslíku). Důkladné vyzrání pletiv je základem pro dobré přezimování trávníku.

Pokud byste použili jarně letní hnojivo, trávy by na podzim rychle narostly, ale nestačily by dostatečně vyzrát. Tím by pak mohlo dojít k jejich vymrznutí, vyschnutí trávníku nebo k větší napadení plísní sněžnou.


Pro podzimní výživuje trávníku je vhodné kapalné minerální hnojivo lze doporučit například Fantazie Trávník Podzim s PROFI efektem s aplikátorem. Hnojivo neobsahuje žádný dusík a naopak má vysoký podíl fosforu a draslíku. Jednoduchou aplikaci zajišťuje praktický aplikátor s automatickým dávkováním. Postřik se dělá dvakrát v období od konce září do konce října s intervalem 14 dnů mezi aplikacemi.

Pro podzimní výživu trávníku  můžete zvolit také organo-minerální  honjivo Draselné hnojivo VinaseObsahuje 38% draslíku. Draslík je na podzim nejdůležitějším prvkem. Ten napomáhá vyzrávání pletiv, rostliny jsou tak velmi odolné vůči mrazů v průběhu zimy.  Podzinní aplikace tímto hnojivem předchází vymrznutí trávníku.

Pro milovníky přírodního pěstování je vhodné čistě přírodní (organické) hnojivo Trumf Podzim. Hnojivo je zcela bezpečné pro trávník, nehrozí popálení nebo předávkování (jako to může být někdy u minerálních hnojiv). Aplikuje se rovnoměrným rozhozem po trávníku. Kromě trávníků můžete toho použít také pro podzimní výživu dalších rostlin vaší zahrady (kromě kyselomilných).  Aplikuje se rozhozem na trávník nebo lehkým zapravením ke kořenům (u rostlin). Účinkuje až 3 měsíce, proto ideální doba pro jeho použití je právě na konci září nebo v říjnu.