Moniliová spála a hniloba plodů ovoce

Aktualizováno 2023-08-04 13:51:34

Choroby peckovin a jádrovin.


moniliová spála
moniliová spála
moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová spála - květ
moniliová spála - květ
moniliová spála
moniliová spála
moniliová spála - květ a list
moniliová spála - květ a list
moniliová spála - plod
moniliová spála - plod

Moniliová spála (úžeh) peckovin

napadá především meruňky, slivoně a višně, včetně okrasných višní (silně náchylná je např. višeň plstnatá). V menším rozsahu napadá broskvoně nebo třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů. U všech druhů peckovin jsou podstatné rozdíly v napadení jednotlivých odrůd. Shodný původce je i příčinou moniliové hniloby plodů peckovin.

Původce choroby přezimuje v napadeném pletivu mumifikovaných plodů a dřevnatých částí. Houba škodí již v období květu, kdy přes bliznu prorůstá do semeníků a ničí květy, později pak i jednoleté letorosty nebo i starší větévky. Mohou však být napadány i tyčinky nebo korunní plátky. Větvičky jsou napadány i po mechanickém poškození (např. kroupami).


Kdy peckoviny ošetřit?Zdravá meruňka souprava

Proti moniliové spále je nutné povést ošetření vhodným fungicidem, 1-2x na jaře, a to 1x na začátku kvetení. Druhý postřik doporučujeme provést při dokvétání peckovin, a to v případě, že během kvetení bylo počasí chladné (pokles pod 13 St.C) a deštivé.

Proti moniliové spále meruněk a víšní je vhodný  použít přípravek PROTI MONILIOVÉ SPÁLE (Signum)  nebo pro meruňky soupravu, která chrání také i květy proti mrazu - PROTI MONILIOVÉ SPÁLE A K OCHRANĚ KVĚTŮ MERUNĚK PROTI MRAZU (Zdravá meruňka).
Dále Prolectus (PROTI moniliové spále a hnilobě peckovin) = v roce 2022 je ukončená výroba a nyní je jen doprodej.
Byl  účinný na obě choroby (spálu a hnilobu) na meruňkách, broskvoních, slivoních, třešních a višních. Přímá náhrada za Prolectus je přípravek BELANTY. 

Pokud rádi používáte přírodní produkty, můžete použít novinku 2023 INPORO Red Block. Jedná se o přírodní biostimulat z mořských řas, biologického uhlíku a jódu.INPORO Red Block
Aplikujte pro posílení stromů v době těsně před kvetením nebo na začátku kvetení peckovin. Obecně v době, kdy moniliová spála proniká přes květy do dřeva stromů. Druhý postřik doporučujeme provést na konci kvetení.


Moniliová hniloba peckovin a jádrovin

Slupka i dužnina plodů všech druhů peckovin (meruňky, broskve, slívy, třešně, višně) měkne a hnědne. Na hnědých pletivech se vytvářejí špinavě bílé polštářky, které jsou tvořeny fruktifikačními orgány houby. Tyto polštářky jsou většinou uspořádány v kruzích.
Proti moniliové hnilobě se ošetřuje v létě, při zabarvování plodů, vždy ale s respektováním ochranné lhůty přípravku (tedy doby ve dnech od posledního postřiku do sklizně).

Původce choroby přezimuje převážně v korunách stromů na mumifikovaných plodech, ale i na opadlých nebo nevhodně likvidovaných napadených plodech a u višní a meruněk i na napadených větvičkách. Za vegetace se šíří větrem, vodou nebo hmyzem.


Kdy ošetřit peckoviny?Belanty

Ošetření se doporučuje především v lokalitách s pravidelným větším napadením, u náchylných odrůd nebo po větším poškození plodů, např. kroupami.

Ošetření se provádí před sklizní, avšak je limitováno ochrannou lhůtou jednotlivých přípravků - vždy musí být dodržena.

Proti moniliové hnilobě peckovin doporučujeme přípravek BELANTY. Tento fungicid řeší obě choroby (spálu a hnilobu) na meruňkách, broskvoních, slivoních, třešních a višních. Tento přípravek má jen 3 dny ochrannou lhůtu (OL) = velká výhoda!!

Také i v době zrání můžete použít přírodní biostimulat z mořských řas, biologického uhlíku a jódu INPORO Red Block. Je vhodný na peckoviny i jádroviny. 


Kdy ošetřit jádroviny?

Ve stejný termín jako peckoviny, tj. v době, kdy plody dozrávají a hrozí poškození slupky (kroupy, vítr, vosy, aj.) a před výskytem hniloby. U jádrovin je možné použít fungicid Bellis. Je obsažený také v soupravě ZDRAVÉ jalbko plus.  Bellis

Pro milovníky přírodních přípravků, doporučujeme pro zvýšení odolnosti INPORO Red Block. 

Umístění článku

další (5)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.