Plíseň bramborová na rajčatech

Aktualizováno 2022-09-13 08:02:12

Na všech nadzemních částech vznikají nejprve šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Na listech jsou skvrny nejčastějina jejich okrajích. Skvrny postupně zasychají a během krátké doby usychají celé listy. Hnědé skvrny mohou být i na stoncích nebo na stopkách plodů a květů. Na plodech jsou skvrny zpočátku zelenohnědé, postupně se rozrůstají a tmavnou. Choroba šíří především za vlhkého počasí a za střídavých teplot (teplé dny a chladné noci).


plíseň na plodech rajčat
plíseň na plodech rajčat
plíseň na listu
plíseň na listu

Termín ošetření: červen - září


1) Chemické ošetření (prevence)

 Proti plísni na rajčatech doporučujeme jako první 2-3 postřiky fungicidním systémovým přípravkem Ortiva. Ortiva

Účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny. Preventivní ošetření je třeba udělat ideálně na začátku června, v polovině června a popř. na konci června.


Pro komplexní ošetření rajčat doporučujeme soupravu ZDRAVÉ rajče plus.

Obsahuje fungicid Ortiva a přírodní kontaktní přípravek z bylin Rajčata koncentrát. Ortiva je vhodná pro první ošetření (červen) a během července, srpna  aplikujte postřikem druhý přípravek Rajčata koncentrát.

ZDRAVÉ rajče plus

Postřik kontaktním přírodním přípravkem provádějte preventivně 1x týdně nebo pokud jsou rostliny vystaveny vydatné vlhkosti (srážky, deště, ranní rosy, apod.). Postřikujeme nejlépe před obdobím nebo během této vydatné vlhkosti.

Souprava ZDRAVÉ rajče plus tedy účinkuje proti plísni bramborové na rajčeti, padlí, hnědé skvrnitosti a černi rajčatové a zároveň zvyšuje odolnost rajčat. 

 

Pokud jste byli zvyklí na jiné přípravky pro ošetření rajčata proti plísni (Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite, Dithane DG Neotec), tak ty jsou od ledna 2022 zakázané v celé EU. 

Champion 50 WG v této granulované formulaci již nemá registraci na plíseň bramborovou na rajčeti. Původní přípravek v práškové formulaci Champion 50 WP, obsahoval registraci pro použití na rajčata a plíseň bramborovou (dávkování 35 -40 g / 10 l vody, 7 dní OL). Aktuální, platná formulace Champion 50 WG obsahuje stejnou účinnou látku, ale v granulované formě (původně prášková). Tato formulace bohužel nemá registraci na rajčata a plíseň bramborovou.

Žádné další chemické přípravky na plíseň na rajčatech již nejsou. 


2) Přírodní ošetření (prevence)

Pro ošetření rajčat před výskytem nebo v době výskytu plísně je vhodný  přírodní produkt z bylin INPORO Rajčata koncentrát.INPORO Rajče koncentrát

Jedná se o bylinný výluh vyrobený převážně ze šalvěje, který podporuje zdraví a obranyschopnost rajčat.

Je bez ochranné lhůty, proto je vhodný pro ošetření v době sklizně. Plody lze ihned konzumovat.

Je vhodný také pro ekologické pěstování.


Aplikujte postřikem na list:

  • 1x 7-14 dní v průběhu celé vegetace nebo před nebo v období výskytu plísně bramborové (pro zvýšení zdraví rostlin)
  • při zhoršením vitality rajčat, aplikujte postřik od června 3x po 3 dnech, poté pokračujte 1x za 7 dní
  • nízké dávkování 2-3 ml / 1 l vody
  • bez omezení počtu postřiků

Jako další kontaktní přípravek pro ošetření rajčat je ALTELA. 

Přípravek pro omezení a zastavení houbových a bakteriálních chorob révy vinné, ovocných stromů, brambor zeleniny nebo jahod. Pro ekologické zemědělství.

Rajčata se ošetřují od doby, kdy stonek dosáhl 50% konečné délky až do sklizně. Může se použít max. 4x za vegetaci. Interval opakování je co 7-14 dní.


Přípravky na ochranu rostlin (pro neprofesionální uživatele) a pomocné rostlinné přípravky. Používejte přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

Umístění článku

další (3)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.