NOVÉ VIDEO: Broskvoně - kadeřavost listů

Podívejte se na naše nové video. Ukážeme Vám kdy a jak správně ošetřit broskvoně proti kadeřavosti.


Kadeřavost broskvoní patří k nejzávažnějším chorobám broskvoní.

Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené puchýřovité skvrny. Skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují listy.

Termín podzimního ošetření je vcelku jasný, postřik se aplikuje od opadu listů. Termín předjarního ošetření se ovšem každoročně mění a není pevně daný.


Jak jej tedy určit?

Dobrou metodou je sčítání počtu hodin, kdy venkovní teplota od 1. ledna daného roku překročí 7 oC. Rozvoj choroby začíná v době, kdy součet přesáhne hodnotu 100 hodin. V této době tedy začněte aplikovat první postřik, které zopakujte dvakrát až třikrát po 7 až10 dnech. Je zřejmé, že se termín postřiků  rok od roku liší, a závisí na venkovních teplotách. Může se stát, že někdy stříkáte již na konci ledna, jiný rok až na konci března. Také záleží na lokalitě, kde bydlíte. Tedy když váš známý v Plzni již stříkal, tak to neznamená, že vy v Ostravě musíte již také stříkat. Vše záleží na teplotách.

Je potřeba si uvědomit, že teplotní hodiny se neustále sčítají, a nerozhoduje ani to, že mezi tím jsou dny, které nesplňují tyto teplotní limity (tj. např. mrazivé dny, po několik dnů nebo týdnů). Postřiky samozřejmě aplikujte jen ve dnech, kdy nemrzne.

Jakékoliv ošetření později než ve výše uvedené době je již zcela neúčinné.

Proti kadeřavosti listů broskovní doporučujeme soupravu Zdravá broskev Plus - PROTI KADEŘAVSTI A CHLORÓZE

Souprava Zdravá broskev Plus  - PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE obsahuje fungicid proti kadeřavosti (Champion 50 WG a speciální hnojivo proti chloróze listů (Harmonie Železo). Balení je určeno na 5 l aplikační kapaliny  / 1 postřik.

Více informací o souprava najdete ZDE.


Další informace o kadeřavosti broskovní a způsobu, kdy a jak ji co nejlépe ošetřit, se dozvíte ve videu - na našem kanále YouTube ZDE:

PORADNA PRO DŮM A ZAHRADU - Broskvoně - kadeřavost listů