NOVÉ VIDEO: Jádroviny - houbové choroby

Rez na hrušních, strupovitost, padlí na jabloních nebo skládkové choroby patří k nejčastějším chorobám jádrovin.


Padlí a strupovitost jabloní

Padlí jabloňové

Tato choroba je příčinou bělavých povlaků na listech, květech, letorostech a mladých plodech. Silněji napadené části hnědnou a zasychají. Na plodech je kromě toho i příčinou mramorovité korkovitosti (rzivosti). Při dlouhodobějším zanedbání ochrany dochází k tvorbě malých listů, redukci přírůstků, zmenšení velikosti plodů, k silnému zasychání větví a postupnému chřadnutí celých stromů.


Strupovitost jabloní

Choroba poškozuje listy, plody i květy. Na listech způsobuje sazovité skvrny, které nekrotizují a silně napadené listy opadávají. Opadávají i silněji napadené květy a mladé plůdky. Větší plody jsou typicky strupovité, často se deformují a někdy i praskají.

Proti výskytu obou chorob je vhodné použít soupravu: Zdravé jablko plus - Proti padlí a strupovitosti nebo nový fungicidní přípravek Sercadis (PROTI STRUPOVITOSTI A PADLÍ).

Souprava Zdravé jablko plus - Proti padlí a strupovitosti navíc řeší také i ošetření proti skládkovým chorobám jádrovin.

Rez hrušňová

Na listech hrušní se počátkem léta vytvářejí výrazné skvrny, které jsou z vrchní strany oranžové a později červeně lemované s drobnými tmavými útvary. Na spodní straně listů jsou výrazná žlutohnědá vyrůstkovitá ložiska letních výtrusů.

Proti této chorobě není registrován žádný přípravek, nicméně z praxe bylo zjištěno, že proti rzi hrušňové účinkují přípravky proti strupovitosti a padlí, tj. např.  Zdravé jablko plus - Proti padlí a strupovitosti nebo nový fungicidní přípravek Sercadis (PROTI STRUPOVITOSTI A PADLÍ).


Kdy je nejvhodnější čas provést proti nim ošetření se dozvíte v tomto videu na našem kanále - YouTube ZDE.