NOVÉ VIDEO: Meruňky - moniliová spála



Jak správně ošetřit meruňku proti moniliové spále nebo ochránit květy proti mrazu se dozvíte v tomto videu.


Moniliová spála

napadá především meruňky a višně, včetně okrasných višní (silně náchylná je např. višeň plstnatá). V menším rozsahu napadá i třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů.

Původce choroby přezimuje v napadeném pletivu mumifikovaných plodů a dřevnatých částí. Houba škodí již v období květu, kdy přes bliznu prorůstá do semeníků a ničí květy, později pak i jednoleté letorosty nebo i starší větévky. Mohou však být napadány i tyčinky nebo korunní plátky. Větvičky jsou napadány i po mechanickém poškození (např. kroupami).


Ochrana

Ošetření se provádí v období na začátku květu a při podmínkách vhodných pro chorobu i v době opadu květních plátků. Doporučuje se především za chladného (pokles pod 12 o C) a deštivého počasí, kdy jsou listy ovlhčeny déle než 15 hodin v době květu.

Proti moniliové spále je vhodný  použít přípravek PROTI MONILIOVÉ SPÁLE (Signum)  nebo soupravu, která chrání také i květy proti mrazu - PROTI MONILIOVÉ SPÁLE A K OCHRANĚ KVĚTŮ MERUNĚK PROTI MRAZU (Zdravá meruňka). 

Proti moniliové spále (Signum)Zdravá meruňka souprava


Další, praktické informace o tom, jak ochránit meruňku proti moniliové spále nebo květy proti jarním mrazíkům, se dozvíte ve videu - na našem kanále YouTube ZDE: