Jak na mravence?

Jak se zbavit mravenců v bytech, v záhonech zeleniny nebo na terasách?


Mravenci na zahradě...

Mravenci se velmi často vyskytují v místech, kde jsou rostliny napadené mšicemi. Mšice při sání a požeru rostliny vytváří lepkavou medovici, kterou se mravenci živí. Některé druhy mravenců o mšice pečují a poskytují jim zázení. Nejčastěji se vyskytující mravenci v zahradách jsou mravenec obecný a mravenec žlutý, lidově nazývaný „zrzavec“. Žijína nejrůznějších místech. Hnízda si staví v pařezech, na záhonech či v trávníku, kde jsou pak patrné malé hliněné kupky. Nepříjemné je, pokud se usadí na terase nebo chodníku, neboť svými chodbami mohou uvolňovat jednotlivé dlaždice.

Proti mravencům v zahradě, pokud jsou patrné chodby mravenců, a na chodnících, je vhodné použít prášek ve formě mikrogranulí, tj. ATAK prášek na mravence AMP 2 MG nebo Protec Home Granulovaná nástraha na mravence 140 g. Ten obsahují různou  účinnou látku.

Prášeky či granulované nástrahy jsou pro mravence velmi lákavé a přijímají je jako potravu, kterou nakrmí celé společenstvo a již  za 5-7 dnů dojde k úhynu celého mraveniště.

Prášek lze použít jako zásyp u vstupů do hnízd, nebo se dá rozpustit ve vodě a aplikovat kropením nebo postřikem.

Protec Home Granulovaná nástraha na mravence 140 g se aplikuje posypem.


Pokud přesně nevíteodkud mravenci vylézají ze svých hnízd nebo máte mravence v kolem záhonů,  můžete použít nástrahy, ve formě domečků, např. ATAK Nástraha na mravence AMP 2MG nebo BG nástraha proti mravencům, které umístíte v místě jejich výskytu. Domečky obsahují se nástrahu, kterou si mravenci odnesou do svých hnízd, kde jí nakrmí ostatní členy společenstva, kteří posléze uhynou.

Při výskytu mravenců faraónů je možné  použít speciální nástrahu, např. ATAK Imidasect Ant pro mravence.

Pokud upřednostňujete přírodní produkty, tak proti mravencům, můžete použít také KP bioATAK Křemenitý prášek.  Hubí mechanickou cestou, tj. tento prášek je pro mravence či roztoče tak ostrý, že pokud mravenec přejde přes tento pášek nebo je s ním jinak v kontaktu, dojde k jeho pořezání. Do 6 hodin dojde k dehydrataci a  mravenec uhyne. Je bezpečný pro domácí zvířata (pes, kočka, aj.).  Vhodný pro použití kolem záhonů, apod.



Mravenci na dovolené, chatě, ve stanu...

Mravenci vám mohou znepříjemňovat život také mimo domov, například při kempování nebo na chatě  a v takových chvílích se jich potřebujete zbavit rychle. Pro tento účel lze použít například ATAK extra – Aerosol na létající a lezoucí hmyz 400 ml. Přímým postřikem mravence okamžitě zahubíte. Aerosol působí také preventivně, tzn. že nastříkáte nějaké místo a mravenci při vstupu na něj uhynou.


Mravenci doma...

Mravenci se bohužel nevyskytují jen ve venkovním prostředí, ale velmi často se objevují také v bytech a domech. Pro hubení mravenců v interiérech je možné kromě nástrah ve formě domečků použít také gelové přípravky, ATAK Gel na mravence 1 RB nebo  Tekutá nástraha proti mravencům. . Gely je bez zápachu, jsou velmi nenápadný a proto je můžete použít ve všech zákoutích a místech, kde se mravenci vyskytují. Tato forma díky své nenápadnosti značně omezuje riziko nežádoucího zkonzumování dětmi nebo domácími mazlíčky.

Náš tip: Pokud chcete zcela vyhubit mravence z domácnosti, musíte jim umožnit, aby si přípravek z nástrahy (bufetu) nebo z gelu odnesli do hnízda. Tyto přípravky tedy aplikujete (pokládáte) na místa, kde se mravenci pohybují (do jejich cestiček).


Používejte biocidní přípravky bezpečně! Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.