NOVÉ VIDEO: Brambory - mandelinka bramborová

Jak si poradit s mandelinkou na bramborách? Kdy je důležité provést postřik a jakým přípravkem?


Mandelinka bramborová je strašákem všech, kteří pěstují brambory!

Tento "americký" brouk brambor dokáže, při přemnožení doslova zlikvidovat svým žírem všechny listy natě brambor.

Brouci i larvy nejprve vykusují do listů otvory, později listy okusují od okrajů. Při silnějším výskytu mohou být okraje listů až zcela zničené. Kvůli tomu mohou výnosy hlíz klesnout i o 30 až 50 %.


Přezimující brouci na jaře kladou typická žlutooranžová vajíčka do skupinek na spodní stranu listů.

Vylíhlé larvy jsou velmi žravé. V průběhu svého vývoje značně zvětšují svou velikost a celkem třikrát se svlékají (4 vývojová stádia - L1 - L4). V posledních teplých létech mohou mít mandelinky bramborové 2 až 3 generace. Jedna larva mandelinky dokáže za svůj vývoj zkonzumovat 10 cm2 plochy listů. Jeden brouk však zkonzumuje přibližně pětkrát tolik listů než larva a navíc klade vajíčka, která jsou zárukou dalších larev.

Vlivem žíru listů mohou být výnosy hlíz sníženy i o 30 až 50 %. Redukce 10 % listové plochy žírem znamená snížení výnosu hlíz přibližně o 10 %.


Ochrana chemická:

  • Mospilan 20 SP - systémový přípravek (rozvede se v rostlině) s kontaktním (dotykovým) a požerovým účinkem na škůdce (tj. hyne s dotykem s účinnou látkou nebo požerem ošetřených listů). Díky tomu, že Mospilan 20 SP se již používá mnoho let, účinnost může být někdy již snížena.


Ochrana přírodní:

  • Spintor nebo PROTI mandelince (Spintor)  - přírodní účinná látka spinosad (získaná fermentační činností baktérií). Kontaktní přípravek (nutno důkladně postříkat natě brambor) s kontaktním (dotykovým) a požerovým účinkem na mandelinku (tj. hyne s dotykem s účinnou látkou nebo požerem ošetřených listů). Vysoká účinnost na mandelinku! Dochází k hubení larev i dospělců.
  • Neem Azal T/S - přírodní účinná látka azadirachtin. Kontaktní přípravek (nutno důkladně postříkat natě brambor) s požerovým účinkem. Mandelinky zastavují svojí požerovou aktivitu. Během několika hodin po aplikaci přípravku přestanou být škůdci aktivní, a tudíž dále neškodí (tj. nedojde ihned po postřiku k úbytku škůdců, to nastane až za několik dní). Důležité je, že již neškodí!!!


Kdy je nejvhodnější čas provést proti mandelince ošetření a další praktické informace se dozvíte v tomto videu na našem kanále - YouTube ZDE.