NOVÉ VIDEO: Rajčata - plíseň bramborová

Novinka

Jak ošetřovat rajčata proti plísni? Kdy je nejvhodnější termín, na co si dávat pozor a jaké přípravky použít?


Rajčata patří k velmi oblíbené zelenině, kterou pěstujeme na balkónech, terasách, ve skleníku nebo na zahradě. Bohužel, velmi často rajčata napadá plíseň bramborová.


Plíseň na rajčatech (plíseň bramborová)

Na všech nadzemních částech vznikají nejprve šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a hnědnou. Na listech jsou skvrny nejčastějina jejich okrajích. Skvrny postupně zasychají a během krátké doby usychají celé listy. Hnědé skvrny mohou být i na stoncích nebo na stopkách plodů a květů. Na plodech jsou skvrny zpočátku zelenohnědé, postupně se rozrůstají a tmavnou. Choroba šíří především za vlhkého počasí a za střídavých teplot (teplé dny a chladné noci).


Chemická ochrana:

  1. červen, zač. července (před vznikem choroby) - používat systémové přípravky v aplikacích 3x po 10 dnech. Přípravky: Zdravé rajče (Proti plísni rajčat), Acrobat MZ WG, Ortiva či Ridomil Gold MZ Pepite.
  2. od konce července do sklizně - používat jen kontaktní přípravky, tj. 1 den před hlášenými dešti. Přípravky: Dithane DG Neotec nebo  Kuprikol 50.


Přírodní ochrana:

Pro ošetření rajčat před výskytem nebo v době výskytu plísně je vhodný také  přírodní produkt z bylin Rajčata koncentrát. Jedná se o bylinný výluh vyrobený převážně ze šalvěje, který podporuje zdraví a obranyschopnost rajčat. Je bez ochranné lhůty, proto je vhodný pro ošetření v době sklizně. Plody lze ihned konzumovat. Je vhodný také pro ekologické pěstování.

Aplikujte postřikem na list: 1x 7-14 dní v průběhu celé vegetace nebo před nebo v období výskytu plísně bramborové (pro zvýšení zdraví rostlin), při zhoršením vitality rajčat, aplikujte postřik od června 3x po 3 dnech, poté pokračujte 1x za 7 dní.


Podrobnější informace s návodem, jak je správně aplikovat a na co si dát pozor najdete v tomto videu na našem kanále - YouTube ZDE.