Okrasné dřeviny a konifery

Aktualizováno 2020-12-16 13:53:44

Listnaté a jehličnaté stromy, konifery, růže a další okrasné keře a rostliny patří k základním prvkům okrasných zahrad.


buxusy
buxusy
okrasné dřeviny
okrasné dřeviny
růže
růže

Stromy zná každý, ale co je to vlastně konifera? Slovo conifer vzniklo z latinských slov conus a ferre, což znamená v překladu šiška a nést. Jsou to tedy zpravidla zakrslé jehličnany nesoucí šišky.  Tyto rostliny dokážou přinést do zahrady pocit útulnosti a vytvářejí příjemnou atmosféru. Kromě toho, že tvoří krásné dekorace, mohou také posloužit například k ohraničení pozemků formou živých plotů, k rozčlenění pozemků nebo pro zastínění ploch, zejména v letním období. Okrasné dřeviny se mohou v zahradách vyskytovat v různých formách. Jako stromy a keře různých rozměrů, ve formě živých plotů nebo jako solitéry.

Solitéra je strom nebo keř vysazený nebo přirozeně rostoucí osamoceně, případně s velmi nízkým podrostem. Solitéra bývá zpravidla umístěna ve středu zahrady a patří tak k jejím dominantám.  Je proto důležité vybírat pečlivě umístění, ale i druh dřeviny, protože její vlastnosti ovlivní zásadně celý vzhled zahrady.

Výsadba okrasných dřevin a koniferStimulátor zakořeňování (Inporo)

Je dobré zvážit, jaký prostor bude daná dřevina potřebovat v její maximální výšce a šířce.  Navíc každá dřevina má specifické nároky na péči, proto ještě před samotným pořízením je důležité  seznámit se s podmínkami pěstování dané dřeviny. Při výsadbě dřeviny je vhodné kvůli okysličení zeminy vykopat dostatečně velkou díru, několik dní před samotným umístěním stromu či keře.

Při výsadbě je vhodné použít speciální substrát určený pro výsadbu okrasných dřevin nebo konifer. Kvalitní substrát obsahuje kvalitní přírodní materiály, rašelinu a základní živiny pro první měsíc po výsadbě. Pro podporu samotného přesazování je vhodné kořeny dřevin namočit do stimulátoru zakořeňování, např. Stimulátor zakořeňování (Inporo). Obsažené přírodní huminové látky podporují tvorbu a růst kořenů.


Půdní pokrývkaHnědá netkaná textilie

Jakmile dřevinu zasadíte, je dobré, abyste použili půdní pokrývku, ideálně tkanou nebo netkanou textilii hnědé barvy. Díky zahradní textilii omezíte růstu plevelů a vysychání zeminy. Hnědá barva textilie je dobrou volbou, protože přirozeně splývá s okolím zahrady a není tolik viditelná jako černá barva textilie. Pro bezpečné a rychlé upevnění textilií je vhodné použít kotvící plastové kolíky. Jednoduchým zatlačením kolíku do zeminy textilii napnete a pevně přichytíte. Vzhled celé zahrady výrazně vylepšíte, pokud na textilii nasypete kůrový mulč.


Výživa okrasných dřevinTrumf Okrasné rostliny (organické hnojivo)Trumf Konifery (organické hnojivo)

Pro správný růst a kondici okrasných dřevin, je volba správné výživy velmi důležitá. Na výživu je dobré myslet již od výsadby. Pokud vsazujete na podzim, nepoužívejte hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Pokud vysazujete okrasné dřeviny na jaře nebo v létě je vhodné použít organické hnojivo, které je určené přímo pro tyto rostliny tj.Trumf Okrasné rostiny organické hnojivo nebo Trumf konifery (organické hnojivo). Tato hnojiva stačí použít pouze dvakrát za sezonu (březen až duben, červen až červenec). Hnojivo Trumf Konifery obsahuje kromě dusíku, fosforu a draslíku také hořčík, který je dobrý pro svěží zelenou barvu dřevin. Pravidelné aplikace a zálivka přináší prevenci proti předčasnému opadu jehličí.Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.