Čmelík kuří u slepic

Aktualizováno 2020-12-10 07:08:21

Čmelík kuří je drobný roztoč, který  napadá slepice (drubež) nebo ptáky (holuby, aj.). Má šedou až červenou barvu. Jedná se o nočního roztoče, který přes den spí v úkrytech, škvírách, trhlinách kurníku a v noci pak napadá družeb a saje na nich krev.  Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu cca. až jeden rok neobydlených kurnících. Velmi rychle se rozmnožují.
Příznaky výskytu:

  • bledé hřebínky drůbeže
  • neklid
  • skvrny od krve na vejcích
  • nízká snůška vajec
  • úhyn mladých kuřat


HubeníbioATAK Křemenitý prášek ve sprejiATAK Křemenitý prášek

Preventivně jsou vhodná pravidelné čištění kurníků, vápnění. V případě výskytu tohoto roztoče je možné použít přírodní biocid bioATAK Křemenitý prášek. Jedná se o hubení čmelíků mechanickou cestou, tj. obsahuje přírodní křemenitý prášek (z fosilizovaného planktonu), který narušuje ochrannou povrchovou vrstvu těla škůdce, který následně hyne v důsledku dehydratace.

Pro slepice je bezpečný. Vlhko mu nevadí, tj. jakmile dojde k vysušení prášku, opět plní svoji funkci.

Prášek nasypte na místa, kde se mravenci nebo roztoči shromažďují, například do kuřínů,  v chlévech, aj.  Množství 10 g je určeno na plochu 1m2.

Prášek můžete také smíchat s vodou v dávce 100 g / 0,5 l vody a vystříkat např. celý kurník. Po zaschnutí dojde opět ke krystalizaci prášku a znovu začne účinkovat. Pro menší plochy můžete použít také bioATAK Křemenitý prášek ve spreji.


Hubení čmelíků a dalších roztočů přímo na slepicíchATAK Ektosol - Odpuzovač parazitů Aerosol

Pro ošetření slepic proti čmelíkům a dalším roztočů nebo parazitů, můžete na slepice (do peří) nastříkat přírodní odpuzovač parazitů - ATAK Ektosol - Odpuzovač parazitů. 

Jedná se o přírodní odpuzovač parazitů zvířat s téměř okamžitým účinkem a navíc dlouhodobě chrání zvířata před dalším napadením parazity. Obsahuje přírodní účinnou látku geraniol (5 g/l) = působí na škůdce kontaktně a repelentně (tj. není přijímána do krevního oběhu ošetřeného zvířete, např. u slepic se nedostane účinná látka do vajec). Aplikuje se přímo do srsti nebo peří zvířat, tj. vhodný nejen pro slepice a drobné ptactvo, ale také i pro psy, kočky a jiná drobná zvířata (proti klíšťatům, blechám, kožním roztočům, aj.). Pro zvířata je zcela bezpečný a je vhodná pro celoroční použití.

Aerosol neobsahuje plnící plyny = pohonná látka je čistý vzduch!  Aplikace je snadná v jakékoliv pozici = funguje při jakémkoliv naklonění aerosolu.Biocidní přípravky. Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

další (7)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.