Čmelík kuří u slepic

Aktualizováno 2020-05-21 08:11:44

Čmelík kuří je drobný roztoč, který  napadá slepice (drubež) nebo ptáky (holuby, aj.). Má šedou až červenou barvu. Jedná se o nočního roztoče, který přes den spí v úkrytech, škvírách, trhlinách kurníku a v noci pak napadá družeb a saje na nich krev.  Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu cca. až jeden rok neobydlených kurnících. Velmi rychle se rozmnožují.


slepice
slepice
bioATAK Křemenitý prášek
bioATAK Křemenitý prášek
bioATAK Křemenitý prášek ve spreji
bioATAK Křemenitý prášek ve spreji
ATAK Ektosol - Odpuzovač parazitů
ATAK Ektosol - Odpuzovač parazitů


Příznaky výskytu:

  • bledé hřebínky drůbeže
  • neklid
  • skvrny od krve na vejcích
  • nízká snůška vajec
  • úhyn mladých kuřat


Hubení

Preventivně jsou vhodná pravidelné čištění kurníků, vápnění. V případě výskytu tohoto roztoče je možné použít přírodní biocid bioATAK Křemenitý prášek. Jedná se o hubení čmelíků mechanickou cestou, tj. obsahuje přírodní křemenitý prášek (z fosilizovaného planktonu), který narušuje ochrannou povrchovou vrstvu těla škůdce, který následně hyne v důsledku dehydratace.

Pro slepice je bezpečný. Vlhko mu nevadí, tj. jakmile dojde k vysušení prášku, opět plní svoji funkci.

Prášek nasypte na místa, kde se mravenci nebo roztoči shromažďují, například do kuřínů,  v chlévech, aj.  Množství 10 g je určeno na plochu 1m2.

Prášek můžete také smíchat s vodou v dávce 100 g / 0,5 l vody a vystříkat např. celý kurník. Po zaschnutí dojde opět ke krystalizaci prášku a znovu začne účinkovat. Pro menší plochy můžete použít také bioATAK Křemenitý prášek ve spreji.


Hubení čmelíků a dalších roztočů přímo na slepicích:

Pro ošetření slepic proti čmelíkům a dalším roztočů nebo parazitů, můžete na slepice (do peří) nastříkat přírodní odpuzovač parazitů - ATAK Ektosol - Odpuzovač parazitů. 

Jedná se o přírodní odpuzovač parazitů zvířat s téměř okamžitým účinkem a navíc dlouhodobě chrání zvířata před dalším napadením parazity. Obsahuje přírodní účinnou látku geraniol (5 g/l) = působí na škůdce kontaktně a repelentně (tj. není přijímána do krevního oběhu ošetřeného zvířete, např. u slepic se nedostane účinná látka do vajec). Aplikuje se přímo do srsti nebo peří zvířat, tj. vhodný nejen pro slepice a drobné ptactvo, ale také i pro psy, kočky a jiná drobná zvířata (proti klíšťatům, blechám, kožním roztočům, aj.). Pro zvířata je zcela bezpečný a je vhodná pro celoroční použití.

Aerosol neobsahuje plnící plyny = pohonná látka je čistý vzduch!  Aplikace je snadná v jakékoliv pozici = funguje při jakémkoliv naklonění aerosolu.Biocidní přípravky. Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

další (7)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.