Čmelík kuří u slepic

Aktualizováno 2018-06-01 13:20:38

Čmelík kuří je drobný roztoč, který  napadá slepice (drubež) nebo ptáky (holuby, aj.). Má šedou až červenou barvu. Jedná se o nočního roztoče, který přes den spí v úkrytech, škvírách, trhlinách kurníku a v noci pak napadá družeb a saje na nich krev.  Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu cca. až jeden rok neobydlených kurnících. Velmi rychle se rozmnožují.


slepice
slepice
Kozlo Příroy bioATAK Křemenitý prášek
Kozlo Příroy bioATAK Křemenitý prášek


Příznaky výskytu:

  • bledé hřebínky drůbeže
  • neklid
  • skvrny od krve na vejcích
  • nízká snůška vajec
  • úhyn mladých kuřat


Hubení

Preventivně jsou vhodná pravidelné čištění kurníků, vápnění. V případě výskytu tohoto roztoče je možné použít přírodní biocid Kouzlo Přírody bioATAK Křemenitý prášek. Jedná se o hubení čmelíků mechanickou cestou, tj. obsahuje přírodní křemenitý prášek (z fosilizovaného planktonu), který narušuje ochrannou povrchovou vrstvu těla škůdce, který následně hyne v důsledku dehydratace.

Pro slepice je bezpečný. Vlhko mu nevadí, tj. jakmile dojde k vysušení prášku, opět plní svoji funkci.

Prášek nasypte na místa, kde se mravenci nebo roztoči shromažďují, například do kuřínů,  v chlévech, aj.  Množství 10 g je určeno na plochu 1m2.

Prášek můžete také smíchat s vodou v dávce 100 g / 0,5 l vody a vystříkat např. celý kurník. Po zaschnutí dojde opět ke krystalizaci prášku a znovu začne účinkovat.


Biocidní přípravky. Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

další (7)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.