Klíšťata

Aktualizováno 2019-04-18 06:55:29

Klíště je roztoč, který se živí sáním krve zvířat a lidí. V Česku je nejrozšířenější klíště obecné, které přenáší řadu nebezpečných infekčních chorob. Jedná se zejména o lymskou borreliózu nebo klíšťovou encefalitidu.  S klíšťaty se setkáváme nejčastěji ve vyšší trávě a na rostlinách nebo keřích od 20 cm do jednoho metru.


klíště
klíště
klíště
klíště
domácí mazlíčci na zahradě
domácí mazlíčci na zahradě
ATAK Sada proti klíšťatům na 100 m2
ATAK Sada proti klíšťatům na 100 m2
ATAK Sada proti klíšťatům na 200 m2
ATAK Sada proti klíšťatům na 200 m2


Klíšťata v trávě netrpělivě čekají na procházejícího člověka nebo zvíře. Jakmile se klíštěti podaří přichytit na oblečení nebo srst, instinktivně se přiblíží k pokožce a zakousne se. Sání pak může trvat jeden až dva týdny. Zajímavostí je, že klíště dokáže hladovět i déle než jeden rok.


Výskyt klíšťat v zahradách není ničím výjimečným. Na zahradách tráví čas dospělí, děti i zvířata a proto je dobré se proti nim dostatečně ochránit. Vhodné je na jaře, ideálně koncem dubna, plošně aplikovat (pod stromy a keři zastíněných trávníky, aj.) v zahradách, okolo domů, na sportovištích, dětských hřištích, v zahrádkářských koloniích, aj.  insekticidní sadu ATAK Sada proti klíšťatům a komárům.

V tuto dobu totiž nastupuje první generace klíšťat. Pro vyhubení všech stádií klíšťat je důležité provést postřik co nejintenzivněji a nejpečlivěji. Větší množství postřikové kapaliny zajistí dokonalejší pokrytí plochy a tím i spolehlivější účinnost. Při postřiku se plocha prochází ideálně dvakrát, ve směrech na sebe kolmých.

Při dodržení postupu  významně omezíte výskyt klíšťat až do poloviny září téhož roku, kdy nastupuje nová generace klíšťat.  V této době (začátek až polovina září) lze opět použít postřik trávníku stejným přípravkem.

Při postřiku  trávníku je třeba dbát na to, abyste nezasáhli také rostliny, které jsou určeny pro jídlo nebo jako krmivo.


Používejte biocidní přípravky bezpečně! Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

další (2)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.