Jak správně péčovat o trávník na podzim?

Aktualizováno 2019-08-26 10:12:19

Během září a října přichází čas, kdy je třeba trávník připravit na zimu a zajistit tak co nejlepší podmínky pro dobré přezimování. Obecně se dá říci, že příprava trávníku na zimu je obdobná jako na jaře a to i pořadím jednotlivých činností. Co se výrazně liší, je použití typu hnojiva.


Fantazie Trávník Podzim s profi efektem
Fantazie Trávník Podzim s profi efektem
Trumf Podzim organické hnojivo
Trumf Podzim organické hnojivo
Kouzlo Přírody Trávník koncentrát
Kouzlo Přírody Trávník koncentrát
Rovral AquaFlo
Rovral AquaFlo

Nejprve se začíná s vertikutací. Ta je na podzim velmi důležitá, protože trávník po celé sezóně výrazně zhoustl, a kvůli tomu je třeba jej zbavit přebytečné plstě. Vertikutace je jeden ze základních předpokladů pro omzení výskytu plísně sněžné.

Pro zvýšení odolnosti a zdraví trávníku je vhodné aplikovat také i přírodní bylinkovo-rašelinový extrakt Trávník koncentrát. 


Je podzimní výživa trávníku důležitá?

Podzimní výživou podpoříme kvalitu trav a přiravíme trávník na zimu.

Pro podzimní výživu je třeba použít hnojivo určené speciálně pro podzimní výživu trávníku. Podzimní hnojiva se odlišují od jarně letních poměrem, ve kterém obsahují dusík, fosfor a draslík. Podzimní hnojivo by mělo mít snížený nebo klidně i žádný obsah dusíku, více pak fosforu a nejvíce draslíku. Takto docílíte toho, že trávník přirozeně sníží svůj růst (nižší obsah dusíku), což se v tomto období požaduje, a naopak dochází k vyzrání pletiv rostlin (díky draslíku). Důkladné vyzrání pletiv je základem pro dobré přezimování trávníku.

Pokud byste použili jarně letní hnojivo, trávy by na podzim rychle narostly, ale nestačily by dostatečně vyzrát. Tím by pak mohlo dojít k jejich vymrznutí, vyschnutí trávníku nebo k větší napadení plísní sněžnou.


Pro výživu můžete organo-minerální hnojivo Draselné hnojivo Vinase (Trumf)Obsahuje 38% draslíku. Draslík je na podzim nejdůležitějším prvkem. Ten napomáhá vyzrávání pletiv, rostliny jsou tak velmi odolné vůči mrazů v průběhu zimy.  Podzinní aplikace tímto hnojivem předchází vymrznutí trávníku.

Pokud rádi používáte na své zahradě přírodní produkty, můžete pro výživu trávníku použít přírodní (organické) hnojivo  Trumf Podzim. Jedná se o čistě přírodní hnojivo ve formě drobných granulí (drobků). Obsahuje vyvážený poměr živin na podzim (malý podíl dusíku a velký podíl draslíku). Působí až 3 měsíce, proto aplikace je vhodná na v  září  nebo na začátku října. Nebo kapalné přírodní hnojivo s účinkem proti mechům v trávníku -  PROTI MECHU v trávníku (Inporo). 

Umístění článku

další (1)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.