Hnědnutí a odumírání větví thují

Aktualizováno 2020-12-15 14:12:22

Příznakově velmi podobná poškození thují mohou způsobovat čtyři odlišné příčiny. Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo i posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí. V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. V případě, že na bázi výhonů je zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou (Argyresthia thuiella). V tomto případě se první příznaky objevují většinou až od srpna. Podobný druh škodí na jalovcích.

Rozvoj houbových chorob podporuje nedostatek vápníku a hořčíku a příliš husté porosty. Molovka thujová klade vajíčka v druhé polovině června. Nazelenalé larvy (přibližně 3 mm velké) se po vylíhnutí zavrtávají do listů, kde také přezimují.


molovka thujová
molovka thujová

V případě napadení houbovými chorobami a následného odumírání větví jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta. Na odumřelých výhoncích jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. Ochranu proti houbovým původcům poškození se doporučuje začít Dithane DG Neotecdělat na začátku července s opakováním třikrát po dvou až třech týdnech. K ošetření je možné použít přípravek Dithane DG Neotec.


Pokud je na odumřelých výhoncích zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou. Tento škůdce klade vajíčka ve druhé polovině června až do začátku července a první příznaky se objevují většinou až od srpna. V tomto případě je vhodné provést ošetření na začátku července přípravkem Karate se Zeon Technolobií 5 SC.Karate se Zeon Technologií 5 SC

Umístění článku

další (2)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.