Hubení vos

Aktualizováno 2020-12-15 10:52:19

V Česku žije zhruba pět druhů vos včetně největší z nich, sršně obecné. Dospělé vosy se živí nektarem květů a sladkými plody, do kterých vykusují otvory, ale mají rády také všechna sladká jídla. Pro své larvy však loví dělnice hmyz, mouchy nebo housenky, které kusadly rozmělňují a donášejí do hnízda. Díky tomu jsou i vosy užitečné.Jistě jste slyšeli o někom, koho vosy poštípaly, nebo jste již někdy sami schytali nějaké žihadlo. Je třeba říct, že vosy nejsou útočné, dokud se necítí být napadeny, ale jakémukoliv ohrožení, ať už úmyslnému nebo neúmyslnému, zejména pokud jde o jejich hnízdo, se zuřivě brání. Vosy a sršně jsou aktivní jen ve dne a při vyšších teplotách se jejich aktivita zvyšuje.


Likvidace vosích hnízd ATAK Pěna proti vosámATAK Aerosol na vosy Extra

Pokud se hnízda vos vyskytnou v blízkosti obytných domů nebo chalup, měla by být zlikvidována co nejdříve,  neboť hrozí napadení lidí. Pro hubení vosích hnízd je velmi účinný biocidní aerosol ATAK Aerosol na vosy Extra nebo ATAK Pěna proti vosám.

ATAK Aerosol na vosy Extra obsahuje dvě účinné látky s navzájem se doplňujícím účinkem. První z látek hmyz okamžitě paralyzuje, druhá látka jej vzápětí okamžitě zahubí. Přípravek je ve spreji pod vysokým tlakem, který umožňuje silný a přesný dostřik až do délky 7 metrů. Díky tomu, tak můžete zůstat při zásahu v bezpečné vzdálenosti.  Pro okamžité zničení hnízda stačí jedna aplikace přímo do hnízda, a to ideálně večer nebo časně ráno. V tuto dobu se většina hmyzu zdržuje v hnízdě nebo u něho a díky tomu tak můžete najednou zasáhnout téměř celé vosí společenstvo. Po pár hodinách již většinou není zjevná žádná aktivita, což znamená, že hnízdo je zničené.

ATAK Pěna proti vosám je speciální produkt pro hubení vosích hnízd. Pěna zatarasí vosí hnízdo, čímž zabraňuje vosám v odletu. Pěna se rozšiřuje v dutině hnízda a účinná látka vyvíjí účinek stejnoměrně. Pěna působí efektivně díky okamžitě účinkujícím látkám. Po více hodinách se pěna začne rozkládat.


Hubení, odchyt obtěžujících vosbioATAK Past na vosy

Obtěžující vosy dokáží znepříjemnit piknik, grilování, opalování, při sportu, kepmování aj. Kromě bodnutí, zvláště při konzumaci jídla či pití, hrozí i velmi nebezpečné spolknutí vosy. V těchto případech je třeba vosy odlákat na jiné místo nebo je průběžně hubit.

Pro odchyt a hubení je vhodné použít pasti, např. bioATAK Past na vosy pro monitoring. Jedná se o plastovou nádobu, která se naplní po rysku vodou. Obsažená nástraha je zcela z přírodních (potravinových) látek a pro vosy je maximálně lákavá. Pas je určené pro opakované použití. Vosa se velmi snadno vyleje, past je očistí a vloží přírodní atraktan - náhradní náplně do této pasti se nabízejí také i samostatně, bioATAK Náhradní náplň pro monitoring n.n. - do pasti na vosy.

Tuto past je vhodné umístit na kraj terasy či pergoly, čili do dostatečné vzdálenosti (min. 5 m) od místa posezení či aktivity,  tak aby vás vosy, které létají do pasti, nerušily.

Používejte biocidní přípravky bezpečně! Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.