Poradna
pro dům i zahradu

Hubení mravenců

Aktualizováno 2017-06-28 05:09:39

Mravenci patří v přírodě k pomocníkům  a jejich role je nezastupitelná  zejména při obnově přírodního systému, které byl zničen lidmi. Nicméně na zahradách nebo v bytech spíše škodí.


mravenčí hnízdo
mravenčí hnízdo
přírodní produkt - Kouzlo Přírody ATAK Mraenci spinosad
přírodní produkt - Kouzlo Přírody ATAK Mraenci spinosad
ATAK Gel na mravence
ATAK Gel na mravence
ATAK Prášek na mravence
ATAK Prášek na mravence

Mravenci se velmi často vyskytují v místech, kde jsou rostliny napadené mšicemi. Mšice při sání a požeru rostliny vytváří lepkavou medovici, kterou se mravenci živí. Některé druhy mravenců o mšice pečují a poskytují jim zázení. Nejčastěji se vyskytující mravenci v zahradách jsou mravenec obecný a mravenec žlutý, lidově nazývaný „zrzavec“. Žijína nejrůznějších místech. Hnízda si staví v pařezech, na záhonech či v trávníku, kde jsou pak patrné malé hliněné kupky. Nepříjemné je, pokud se usadí na terase nebo chodníku, neboť svými chodbami mohou uvolňovat jednotlivé dlaždice.

Proti mravencům v zahradě, pokud jsou patrné chodby mravenců, a na chodnících, je vhodné použít prášek ve formě mikrogranulí, tj. ATAK prášek na mravence AMP 2 MG. Ten obsahuje účinnou látku acetamiprid. Prášek je pro mravence velmi lákavý a přijímají ho jako potravu, kterou nakrmí celé společenstvo a již  za 5-7 dnů dojde k úhynu celého mraveniště. Prášek lze použít jako zásyp u vstupů do hnízd, nebo se dá rozpustit ve vodě a aplikovat kropením nebo postřikem.

Pokud přesně nevíte, odkud mravenci vylézají ze svých hnízd, můžete použít nástrahy, ve formě domečků, např. ATAK Nástraha na mravence AMP 2MG nebo BG nástraha proti mravencům, které umístíte v místě jejich výskytu. Domečky obsahují se nástrahu, kterou si mravenci odnesou do svých hnízd, kde jí nakrmí ostatní členy společenstva, kteří posléze uhynou.

Pokud máte domácí zvířata a obáváte se, že by mohly nástrahu sežrat, můžete použít přípravek na přírodní bázi a to Kouzlo Přírody ATAK Mravenci. Ten obsahuje účinnou látku spinosad, která je získávána přírodní fermentací bakterií. I tento přípravek je pro mravence maximálně lákavý a zhruba do týdne je vyhubeno celé mravenčí společenstvo.

Při výskytu mravenců faraónů je nutné použít speciální nástrahu, např. ATAK Imidasect Ant pro mravence.

Všechny druhy nástrah je potřeba průběžně kontrolovat a v případě potřeby doplňovat. Nástrahy lze použít rovněž v interiérech.

Mravenci vám mohou znepříjemňovat život také mimo domov, například při kempování nebo na chatě  a v takových chvílích se jich potřebujete zbavit rychle. Pro tento účel lze použít například ATAK extra – Aerosol na létající a lezoucí hmyz 400 ml. Přímým postřikem mravence okamžitě zahubíte. Aerosol působí také preventivně, tzn. že nastříkáte nějaké místo a mravenci při vstupu na něj uhynou.

Mravenci se bohužel nevyskytují jen ve venkovním prostředí, ale velmi často se objevují také v bytech a domech. Pro hubení mravenců v interiérech je možné kromě nástrah ve formě domečků použít také gelové přípravky, ATAK Gel na mravence 1 RB nebo  Tekutá nástraha proti mravencům. . Gely je bez zápachu, jsou velmi nenápadný a proto je můžete použít ve všech zákoutích a místech, kde se mravenci vyskytují. Tato forma díky své nenápadnosti značně omezuje riziko nežádoucího zkonzumování dětmi nebo domácími mazlíčky.

Náš tip: Pokud chcete zcela vyhubit mravence z domácnosti, musíte jim umožnit, aby si přípravek z nástrahy (bufetu) nebo z gelu odnesli do hnízda. Tyto přípravky tedy aplikujete (pokládáte) na místa, kde se mravenci pohybují (do jejich cestiček).


Používejte biocidní přípravky bezpečně! Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Umístění článku

další (6)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.