Co jsou kyselomilné rostliny?

Aktualizováno 2017-04-04 13:27:43

Většina rostlin a dřevin v zahradách snáší běžné pH půdy, aniž byste půdu museli pro pěstování rostlin upravovat. Existuje však úzká skupina rostlin, která pro svůj růst a proto, aby vytvářela krásné a bohaté květy, vyžaduje kyselé pH prostředí. Takové rostliny se nazývají acidofilní neboli česky kyselomilné rostliny. K nejznámějším kyselomilným rostlinám patří rododendron, azalka, vřes nebo také rostliny, které mají rády jen slabě kyselé pH, například hortenzie nebo magnólie.

Rododendron a azalka jsou si velmi podobné a a obě rostliny patří do rodu náležící do čeledě vřesovcovité. Zda tyto dvě rostliny rozdělovat nebo ne, není dosud jasné. Obě mají varianty stálezelených i opadavých listů, mají různě barevné a velké květy a tvoří různě veliké rostliny. Pro zajímavost, pokud někdy uslyšíte slovo pěnišník, je to jejich český název.

Velmi zajímavou rostlinou je hortenzie, neboť úpravou pH můžete ovlivnit  barevnost jejích květů. V zásaditých půdách se květy zbarvují do růžova a v kyselých do modra.

Pokud chcete docílit modré barvy, potřebuje hortenzie dostatek hliníku, na který se váže barvivo obsažené v květech. Hliník rostliny získávají  právě z kyselých půd.

Pokud tedy máte růžové hortenzie, pak se při pH půdy 3,5 až 4,5 zbarví do modra. Červené květy hortenzií se zbarví do fialova. Barvu bílých hortenzií ovšem ovlivnit nemůžete.


Kromě okrasných kyselomilných rostlin lze v zahradách pěstovat také kyselomilné drobné ovoce.

Nejčastěji se jedná o kanadské borůvky nebo brusinky. Také pro toto ovoce je vhodné používat hnojiva, pomocné přípravky nebo substráty, které jsou určeny pro pěstování kyselomilných rostlin.

Jak udržet kyselé pH půdy?

Kyselé pH půdy vytvoříte použitím rašeliny nebo substrátu pro kyselomilné rostliny. Kyselomilné rostliny vyžadují pH 5,5 a méně.

Pokud je hodnota pH 6,5 až 5,5, jedná se o slabě kyselé pH půdy. Tato hodnota vyhovuje jen některým kyselomilným druhům (např. hortenzie, magnólie), které nevyžadují příliš silné kyselé pH.

Ke zjištění pH půdy je vhodný jednoduchý pH půdní test Neudorff pH tester, díky kterému budete znát hodnotu již do 4 minut. Použití je velmi jednoduché. Z několika míst kolem rostliny odeberete zeminu do misky, kde ji promícháte a následně vložíte do zkumavky. Tu zalijete přiloženou destilovanou vodou a vložíte přiloženou tabletu. Zkumavku zašpuntujete a důkladně protřepete, aby se tableta dobře rozpustila. Poté již můžete pozorovat zbarvení zeminy ve zkumavce. Barevná stupnice na obalu testeru vám vyhodnotí pH.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.