Aktualizováno 2020-12-15 11:53:45
Rostlinu je třeba přesadit, pokud je květináč pro ni již příliš těsný a kořeny vystupují spodními otvory. Doporučuje se přesazovat alespoň jednou za dva až tři roky, protože rostliny pěstované v květináčích mají velmi omezený prostor a substrát se brzy vyčerpá. V takovém případě je přesazení nutností.
Ideální doba pro přesazování je jaro, kdy ho rostliny lépe zvládají a lépe zakořeňují.
Při přesazování je důležité zvolit správný květináč. Většinou stačí zhruba o 2 až 3 cm větší, než původní. Na dno vložte drenáž, například keremzit. Tato drenážní vrstva zajistí snadný odtok vody ven z květináče a díky tomu nedojde k uhnívání kořenů rostlin. Poté nasypte substrát. Vhodný substrát je tvořen směsí kvalitních rašelin a vyhnojených kompostů s upravenou půdní reakcí a startovací dávkou živin na 2 až 4 týdny po přesazení. Substrát by měl také zajistit optimální provzdušnění kořenového balu a dobrý odtok vody.
U přesazované rostliny opatrně odstraňte starou zeminu a s citem odlomte suché nebo jinak poškozené kořeny.
Rostlinu vložte do květináče, tak, aby byla uprostřed. Tím zajistíte, že se nové kořeny budou vyvíjet stejnoměrně. Do květináče doplňte substrát a upěchujte. Nesypte jej až po okraj, nechte zhruba jeden centimetr volný okraj, abyste mohli dobře zalévat, neboť jinak by všechna voda stekla a substrát by se odplavoval do podmisky.
Jakmile rostlinu přesadíte, je vhodné ji pomoci se zakořeněním. Do první zálivky po přesazení můžete použít Stimulátor zakořnování (Inporo). Ten obsahuje přírodní huminové látky a mořské řasy, které podporují tvorbu kořenového vlášení. Zároveň urychlý přijmutí rostliny a zmírní stres, který vzniká při změně substrátu, květináče.