Kadeřavost révy vinné

Aktualizováno 2017-08-02 07:44:01

Kadeřavost (též akarinózu) révy vinné způsobuje mikroskopický roztoč (hálčivec révový) protáhlého tvaru. Vlivem jeho sání letorosty výrazně zpomalují růst, dochází k deformacím listů a k opadu a zasychání květů. Při slabším napadení se vyvíjejí hrozny s malým počtem bobulí, při silném napadení se hrozny vůbec nevytvářejí. Na poškozených listech jsou v procházejícím světle zřetelné rozptýlené světlejší skvrny s hvězdicovitě staženými žilkami. Kromě toho jsou listy kadeřavé a trhají se. Největší škody vznikají na jaře po vyrašení, avšak nelze přehlížet i škody v průběhu vegetace.

Původce kadeřavosti žije od konce léta do předjaří v prasklinách borky staršího dřeva a kmínků a pod šupinami pupenů. Na jaře po vyrašení saje na mladých letorostech a listech. V průběhu vegetace roztoči postupně přecházejí na mladší listy vegetačních vrcholů. Roztoči mají do roka několik generací (většinou šest).


Ochrana

Ochrana se v závislosti na druhu přípravku provádí v době těsně před rašením až i v průběhu vegetace.

Lze použít dva chemické přípravky, tj. speciální kapalné hnojivo SULKA EXTRA  - ošetření se provádí těsně před rašeníma a na počátku rašení a fungicidní přípravek KUMULUS WG -  ošetření se provádí při rašení nebo těsně po vyrašení

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.