Podzimní výsadby ovocných stromů, okrasných dřevin nebo keřů

Aktualizováno 2017-09-19 13:37:27

Podzim je ideální čas na výsadbu ovocných stromů, keřů s drobným ovocem (rybíz, maliníky) nebo na výsadbu okrasných dřevin, jako jsou růže, ibišky nebo krásně zelené konifery.


Trumf Podzim organické hnojivo
Trumf Podzim organické hnojivo
Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem
Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem

Před samotnou výsadbou je vhodné kořeny stromu či keře nechat několik hodin namočené ve vodě. Umožníte tak dřevině nasát potřebnou vodu důležitou pro úspěšné přijetí dřeviny na novém stanovišti. Navíc pokud do vody přidáte stimulátor zakořeňování s huminovými látkami a aktivním stříbrem (Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem), maximálně tak podpoříte tvorbu kořenů a kořenového vlášení, urychlíte proces přijetí a navíc obsažené aktivní stříbro snižuje možnost výskytu houbových chorob (má fungicidní účinky).


Při výsadbách nezapomínejte také na výživu dřeviny….

V tomto období je důležité používat tzv. podzimní hnojiva, která obsahují velmi nízký nebo až žádný obsah dusíku. Dusík již není na podzim u rostlin tolik žádaný. Nejvíce důležitým výživovým prvkem na podzim je draslík. Ten podporuje správné vyzrávání pletiv rostlin pro nadcházející zimu. Zajišťuje dobré přezimování dřevin a zároveň zvyšuje dobrý předpoklad jejich jarní kondice. Z praxe se velmi osvědčilo přírodní (organické) hnojivo Trumf Podzim s nízkým obsahem dusíku (NPK 4-6-12 + hořčík), pouze draselné hnojivo Kouzlo Přírody Draselné hnojivo Vinasse (K 38) nebo kapalné listové hnojivo Harmonie Plod bez obsahu dusíku (PK 9-19).

Sypká hnojiva (Trumf Podzim nebo Kouzlo Přírody Draselné hnojivo Vinasse) se aplikují přímo do jámy při výsadbě. Účinkují delší dobu, tj. až 3 měsíce. Kapalné listové hnojivo se aplikuje přímo na list nebo jehličí několikrát v průběhu podzimu.


V případě, že si přejete mít nízko-údržbovou zahradu, použijte na zeminu tkanou nebo netkanou textilii, ideálně v hnědé barvě. Hnědá barva splývá se zeminou a neruší tak celkový vzhled zahrady. Textilie zabraňují růstu plevelů a ochraňují dřeviny před nežádoucím únikem vlhkosti z půdy. Dokonalé napnutí a upevnění textilií zajistíme praktickými plastovými kotvícími kolíky.

Umístění článku

další (19)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.