Výsadba jahod

Aktualizováno 2019-08-23 12:09:26

Jahody patří k nejoblíbenějšímu drobnému ovoci. Abyste se mohli co nejdříve těšit na krásné a chutné plody jahodníku, je vhodné jej vysadit v srpnu.


jahody
jahody
jahody
jahody
Organické hnojivo Jahody (Trumf)
Organické hnojivo Jahody (Trumf)
Humát neutrální
Humát neutrální

Nejlépe plodí na slunném a vzdušném místě. Vhodné jsou mírné svahy orientované na jih či jihozápad. Nevhodné jsou mrazové kotliny, kde jarní mrazíky ohrožují jahodníky v květu. Pro srpnovou výsadbu můžete zvolit uvolněné plochy například po raném salátu či kedlubnách.


Příprava stanoviště na výsadbu jahodníku

Půdu je třeba prokypřit do hloubky 15-20 cm. Kořenový systém jahod hlouběji nedosáhne. Jahodníku se nejlépe daří v půdě neutrální nebo mírně kyselé, dobře provzdušněné, hlinitopísčité a s dostatečným obsahem humusu. Měla by se snadno prohřívat a nebýt příliš mokrá.  Pokud máte jílovitou zem, je třeba ji upravit drenáží. Lehká, velmi vzdušná půda, je vhodná pro rané odrůdy, neboť půda se snadno a rychleji prohřívá. Naopak vlhčí, spíše hlinité půdy, jsou vhodné pro pozdní odrůdy jahodníku.

Aby jste podpořili rychlejší zrání jahod a omezili výskyt plevelů nebo chorob v průběhu sezóny, je vhodné na to pamatovat již při výsadbě a použít černou zahradní textilii.

Na zarovnanou, upravenou půdu natáhnete černou tkanou nebo netkanou textilii, kterou upevníte plastovými kotvícími kolíky. Pro výsadbu jahod vyřežete křížovité otvory 40x40 cm.


Jaké rostliny připravit pro výsadbu?

Silné a zdravé sazenice jsou základem úspěchu. Aby jste podpořili tvorbu nových kořenů a  urychlili proces zakořenění rostliny po výsadbě, je vhodné namočit kořeny zhruba na dvě až čtyři hodiny před výsadbou do vody, například do roztoku vody a přípravku Humát neutrální. Jedná se o přírodní přípravek, tvořený humáty. Zlepšuje zakořeňování rostlin, stimuluje tvorbu kořenů a pomáhá rostlinám snižovat stres, způsobený, např. přesazením na nové stanoviště.

Zhruba po 10 dnech po výsadbě je vhodné znovu použít Humát neutrální a zálivkou  podpořit tvorbu kořenového systému a celkovou kondici nově vysazené rostliny.


Výživa jahodníků při výsadbě a během vegetace

Pro výživu jahodníků doporučujeme používat přírodní (organická) hnojiva. Doporučujeme Organické hnojivo Trumf Jahody.

Organická hnojiva jsou vyrobena z přírodních surovin, jako jsou například ověřené kostní moučky, rohové moučky, kakaové slupky, vinasse (zbytky při zpracování cukrové řepy). Hnojiva zkvalitňují půdu, podporují tvorbu humusu a nemusíte se obávat předávkování nebo popálení rostlin.

Velkou výhodou organických hnojiv je také dlouhá doba jejich působení.  Pro plnohodnotnou výživu stačí jen dvě aplikace za rok. První na jaře (březen, duben) a druhá v létě (červen, červenec). Hnojiva uvolňují živiny již od prvního týdne po použití a působí až tři měsíce. Při výsadbě jahodníků můžete organická hnojiva přidat do jámy, přímo ke kořenům rostlin.

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.