Jak pěstovat bylinky?

Aktualizováno 2017-10-12 11:39:27

Bylinky jsou rostliny, které vynikají nejen specifickým aromatem, ale zejména léčivými účinky. Díky tomu mají všestranné využití a jejich účinky se využívají v léčitelství při přípravě čajů, tinktur, koupelí, inhalací, v kosmetice pro výrobu léčivých mastí a olejů. V kulinářství mají nezastupitelné místo  pro své aroma, které dává pokrmům vůni a chuť. Bylinky přidáváme do pokrmů při přípravě mas, do zeleninových salátů, omáček, sladkých jídel nebo do osvěžujících nápojů.

Také při péči o rostliny najdou bylinky uplatnění. Používají se pro ochranu rostlin proti napadení škůdci nebo chorobami. Jsou vhodné také jako odpuzovače, například molů v šatníku. A aby to nebylo málo, mnoho bylinek tvoří krásné a barevné květy a díky tomu vypadají krásně. Ze všech těchto důvodů je dobré si v  okrasné zahradě vytvořit krásný a léčivý bylinkový záhon.


K nejvíce pěstovaným a používaným bylinkám v tuzemských podmínkách patří
bazalka, máta, meduňka, majoránka, estragon, tymián, rozmarýn, oregano, petržel, pažitka, řeřicha, šalvěj nebo levandule.

Některé bylinky jsou víceleté a jsou tedy vhodné pro dlouhodobé pěstování. Jde například o mátu, šalvěj, meduňku, tymián či levanduli. Mezi jednoleté bylinky, které slouží po jednu vegetační sezonu, patří bazalka, saturejka, majoránka nebo petržel.


Výsev nebo výsadba bylinek

Pěstování bylinek je velmi snadné a bylinková zahrádka se dá vytvořit i na balkóně či terase. Bylinky se dají koupit již vzrostlé v obchodě či zahradním centru, nebo si je můžete vypěstovat sami ze semínka.

Bylinky můžete vysévat prakticky po celý rok. Některé z nich můžete vysadit do květináčů, truhlíků a nechat na okenních parapetech a pěstovat je tak v bytě, většinu z nich můžete vysazovat také přímo na záhonu na zahradě.

Semínka bylin se běžně vysévají do horní vrstvy zeminy, kterou si připravíte do plastových misek či malých truhlíčků. V době, kdy vytvoří dva pravé listy, je třeba rostlinky přesadit do větších květináčů. Tento postup je poměrně pracný, neboť si musíte zajistit vhodný substrát, plastové truhlíky, nádoby pro výsev a potom samostatné květináče pro přesazení jednotlivých bylinek a v neposlední řadě pracovní prostor, ve kterém veškeré tyto činnosti vykonáte.


Bylinky pěstované na záhonech v zahrádce

Pěstování bylinek na záhonech je vhodné pro všechny druhy bylinek, jak víceletých, tak jednoletých. Zejména víceleté bylinky, jako levandule, máta nebo šalvěj jsou pro pěstování ve volné půdě díky větším kořenům a velikosti rostlin ideální. Bylinky nevyžadují žádnou speciální půdu.

Mladé rostliny bylinek vysazujeme až po Zmrzlých, tedy koncem května, v době, kdy jsou již teploty vyšší než 10 °C.  Bylinky milují slunce, proto je vysazujte do míst, kde není stín a kam denně dopadá slunce alespoň pět hodin. Kromě sluníčka, mají bylinky rády také pravidelnou zálivku, nicméně nesmíte zalévat nadměrně, protože nadměrnou zálivkou se mohou ničit kořeny a celá rostlina tak může uhynout.


Bylinky pěstované v květináčích na terasách nebo balkónech

Pro pěstování bylinek v květináčích, venkovních nádobách nebo truhlících na terasách a balkónech jsou ideální z jednoletých bylinek například bazalka, saturejka, majoránka nebo petržel. Z víceletých to jsou také tymián nebo meduňka. Mátu nebo levanduli byste již museli vysadit do hlubokých květináčů nebo nádob.

I zde je důležité sluníčko a zejména pravidelná zálivka. Rostliny zde totiž mají náročnější podmínky - omezený prostor v květináči, omezený přísun živin a vyšší teploty.  V těchto případech je nutná správná a pravidelná zálivka, při které nesmí dojít k  vysušení substrátu, ale ani k přelívání. Prospěšné je rovněž rosení listů bylinek a zvýšená výživa a podpora vitality během celé vegetace.


Bylinky pěstované celoročně v bytě či zimní zahradě

Ne všechny bylinky jsou vhodné pro celoroční pěstování v bytě. Jednoleté bylinky jsou obecně vhodnější. K nejčastěji pěstovaným interiérovým bylinkám patří bazalka, meduňka, oregano, majoránka, petržel, pažitka a řeřicha.


Pěstování bylinek v interiéru má své zákonitosti, na které je potřeba myslet:

  • Dostatek světla - bylinkám musíte zajistit dostatek světla, aby se mohl tvořit chlorofyl, tepla, vzdušné vlhkosti, přiměřenou zálivku a v neposlední řadě správnou výživu, neboť ji potřebují více, než bylinky pěstované na zahradě.
  • Pravidelná zálivka a vzdušná vlhkost - pravidelné rosení a celkové vlhčení vzduchu v místnosti je pro pěstování bylinek ideální, zejména pak v zimním období, kdy v bytech bývá suchý vzduch.
  • Dostatek světla pro bylinky - zejména v zimním období je důležitý dostatek světla. Vhodné jsou parapety oken, zvláště ty orientované na jih nebo jihovýchod. Výživa a světlo podporují tvorbu zeleného barviva, které je základem bylinek.
  • Teplota pěstování bylinek v bytě - vhodná teplota pro pěstování bylinek je zhruba mezi 15 až 20°C. V kuchyni, kde se bylinky nejčastěji pěstují, však bývá zhruba o několik stupňů více. Bylinky jsou citlivé na nízké teploty nebo průvan (například při otevření okna v zimě) a dobře jim nedělá ani kolísání teploty, například vlivem vaření, pečení atd.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.