Aktualizováno 2020-12-17 14:25:57
Škůdce, který výrazně omezuje úrodu jabloní.
Brzy na jaře dospělí brouci svým žírem citelně poškozují rašící pupeny (vykusují v nich otvory). Větší škody však způsobují jejich žlutavé, rohlíčkovitě zahnuté larvy s tmavou hlavou, které vyžírají vnitřky poupat, především jejich generativní orgány (pestíky, tyčinky, prašníky, semeníky), později i vnitřní části květních plátků. Následkem toho se poupata nerozvíjí, hnědnou a zasychají. Květopas jabloňový způsobuje škody především na jabloních, ale občas škodí i na hrušních. Nejvíce jsou poškozovány stromy rostoucí v blízkosti lesů nebo parků, kde brouci nacházejí dostatek úkrytů.
Přezimující brouci brzy na jaře, tj. ve dnech kdy teplota vzduchu vystoupí nad 10 °C, opouštějí své úkryty a odlétají na jabloně. K intenzivnímu náletu dochází při teplotách 13 až 15 °C. Po kopulaci kladou samičky po jednom vajíčku do květních pupenů. Čím je jaro chladnější, tím kladení vajíček probíhá v delším časovém úseku a je poškozováno více květů. Přibližně za měsíc po vylíhnutí se larvy kuklí a po relativně krátké době se líhnou dospělí brouci, kteří opouštějí poškozená poupata a po krátkém žíru na listech a někdy i plodech jabloní odlétají do různých úkrytů (v kůře stromů, v hromadách dřeva nebo listí, v trsech trávy a pod.), ve kterých přezimují.
Ošetření se provádí od fáze, kdy špičky listů prorážejí pupeny a vypadají jako myší ouška. Jakmile se vyskytne den s teplotou, která ve 14 hod přesáhne 17 oC, můžete začít s postřikem.
Za chladného počasí se doporučuje ošetření opakovat za 14 dní po prvním ošetření. K ošetření je možné použít přípravek Karate se ZEON technologií 5SC .