Výsev a výsadba zeleniny

Aktualizováno 2017-04-05 05:49:04

Výsev (zapravení semínek do půdy) nebo výsadba (výsadba mladých rostlin) se dělá u zeleniny v různou dobu. Závisí to na druhu zeleniny nebo našich možnostech. Je na rozhodnutí každého pěstitele, zda chce rostliny vypěstovat přímo ze semínka, nebo si koupit mladou rostlinku.

Pokud chcete sklízet dříve, je dobré pěstovat rostliny ve skleníku nebo pařeništi.  Obecně se dá výsev či výsadba rozdělit do následujících témat.


Předpěstování sadby – výsev semínek

Zeleninu jako jsou okurky, paprika, rajče, popřípadě salát si můžete sami vypěstovat v domácích podmínkách. S výsevem semínek se zpravidla začíná již na začátku února.

Pokud chcete zvýšit šance, že se semínka dobře uchytí, můžete je předem ošetřit tzv. stimulátorem zakořeňování. Díky tomuto přípravku rostlinky klíčí a rostou rychleji a rostlinka je navíc odolnější vůči okolním stresovým faktorům. Doporučuje přípravek Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem.

Semena se v přípravku namáčí 2-4 hodiny před výsevem. Účinné látky v roztoku podporují tvorbu kořenů a kořenových vlásků a odolnost k nízkým teplotám. Stříbro pomáhá hubit případné parazitní houby a plísně a je proto významným prvkem pro ochranu nových rostlin.

 Zeleninu je vhodné vysévat do substrátu pro výsevy a množení. Za jeden až dva týdny je třeba vzešlé rostlinky přepíchat do sadbovačů a po zhruba čtyřech týdnech přesadit opět, a to do větších truhlíků.

Jednodušší způsob může být výsev do rašelinových tablet. Po zalití tableta velmi rychle nabobtná a je tak připravena pro naklíčení a pěstování rostlinky. Po nabobtnání se přímo do ní vloží semínko zeleniny. Při tomto postupu odpadá časově náročné přesazování a rostlinky mají velmi dobře vyvinutý kořenový systém. Rostlinka se tedy přesazuje až na konečné stanoviště (zahrada, skleník, apod.).


Setí a výsadba na záhon

Jakmile denní teploty překračují patnáct stupňů, nastává čas pro výsev některých druhů zeleniny na záhony. Při teplejším počastí koncem března nebo pak od dubna se zelenina seje přímo na připravený záhon. V tuto dobu se vysévá fazol, hrách, salát, špenát, mrkev, ředkvička, atd.

Některé druhy zeleniny, jako jsou okurka, paprika nebo rajče, je lepší sadit na venkovní záhony až po zmrzlých, tedy ve druhé polovině května.

Při výsadbě rostlin zeleniny do skleníku, pařeniště, fóliovníků nebo na samotný záhon, je důležité si promyslet, jaké základní hnojivo budete používat.


Zelenina se používá hlavně na jídlo. Na to bychom při jejím pěstování neměli zapomínat, a co nejvíce používat přírodní hnojiva a pomocné přípravky, které obsahují především přírodní suroviny.

Hnojiva obvykle poskytují v různých poměrech tři hlavní prvky (dusík, fosfor, draslík). Dále pak některá hnojiva obsahují další prvky (vápník, síra, hořčík) a někdy také stopové prvky (bór, mangan, železo, zinek, měď a molybden).

Kvalitní organické plnohodnotné hnojivo by mělo mít všechny tři základní živiny, tedy dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), a to nejlépe v minimálním množství 5% obsahu každého z prvků v hnojivu.


Výživa zeleniny při výsadbě nebo při výsevu

Při výsadbě rostlin zeleniny do skleníku, pařeniště, fóliovníků nebo na samotný záhon, je důležité si promyslet, jaké základní hnojivo budete používat.

Zelenina se používá hlavně na jídlo. Na to bychom při jejím pěstování neměli zapomínat, a co nejvíce používat přírodní hnojiva a pomocné přípravky, které obsahují především přírodní suroviny.  Hnojiva obvykle poskytují v různých poměrech tři hlavní prvky (dusík, fosfor, draslík). Dále pak některá hnojiva obsahují další prvky (vápník, síra, hořčík) a někdy také stopové prvky (bór, mangan, železo, zinek, měď a molybden). Kvalitní organické plnohodnotné hnojivo by mělo mít všechny tři základní živiny, tedy dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), a to nejlépe v minimálním množství 5% obsahu každého z prvků v hnojivu.

Pro rostliny pěstované ve skleníku, fóliovníku nebo pařeništi Kouzlo Přírody Organické hnojivo do skleníku (organické hnojivo) a hnojivo z fosfátových skel Kouzlo Přírody Fosfátová skla prášek.

Pro rostliny pěstované na záhonech Kouzlo Přírody Zelenina organické hnojivo a hnojivo z fosfátových skel Kouzlo Přírody Fosfátová skla prášek.

Pokud chcete dosáhnout perfektního výsledku a mít opravdu krásné rostliny a plody rajčat, okurek nebo paprik, je velmi vhodné při výsadbě použít organické hnojivo, např. Kouzlo Přírody Zelenina a zároveň také hnojivo z fosfátových skel, tj. Kouzlo Příody Fosfátová skla granulát nebo prášek. 

Organickým hnojivem dodáte dusík, který je na jaře pro růst potřebný a fosfátovými skly si zajistíte po celou vegetaci vysoký obsah fosforu, draslíku a dalších mikroprvků potřebných pro bohaté plody. 

Hnojiva se zapravují v dané dávce přímo ke kořenům rostlin. Pro rostliny jsou zcela bezpečná, nehrozí riziko popálení ani předávkování.

Umístění článku

další (10)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.