Plíseň bramborová na bramborech

Aktualizováno 2020-03-12 09:02:19

Na listech vznikají neohraničené, vodnaté, později hnědé skvrny, které se rychle šíří, většinou od okrajů nebo špiček listů. Na spodní straně listů, na rozhraní zdravého a napadeného pletiva se za vlhkého počasí objevují nevýrazné povlaky houby.

Původce plísně bramboru způsobuje i hnilobu hlíz. Za vegetace se choroba rozšiřuje dešťovými kapkami a větrem. Výskyt choroby podmiňuje vlhké počasí,listy musí být vlhké minimálně dvanáct hodin, a teploty nad 10 oC. Zejména střídavé teploty (chladné noci a teplé dny) jsou vhodné pro rychlý rozvoj choroby.

Doporučenou praxí ošetřování jsou tři ošetření v průběhu června (na začátku, v polovině a na  koneci června). Pro tato ošetření se doporučují přípravky PROTI plísni (Acrobat MZ WG) nebo Ridomil Gold MZ Pepite.

Další ošetření se dělají v závislosti na průběhu počasí. Od poloviny července do konce sezóny je v případě vlhkého počasí vhodné použít přípravky DITHANE DG Neotec, CHAMPION 50 WP. Postřik je dobré udělat například před očekávaným příchodem dešťů.

Umístění článku

další (1)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.