Poradna
pro dům i zahradu

Plíseň okurková na okurkách

Aktualizováno 2017-07-11 09:49:13

V našich podmínkách napadá plíseň okurková kromě všech druhů a typů okurek i cukrové melouny. Na listech vznikají zpočátku žlutozelené skvrny, které jsou u některých odrůd ostře ohraničené listovými žilkami a u jiných jsou rozptýlené. Napadené pletivo hnědne, zasychá a celé rostliny postupně hynou.


Houbové choroby na okurkách
Houbové choroby na okurkách
Kouzlo Přírody Protekt koncentrát
Kouzlo Přírody Protekt koncentrát
Kuprikol 2x10 g
Kuprikol 2x10 g

Původce choroby u nás nepřezimuje a na naše území se každoročně dostává vzdušnými proudy z jižních oblastí Evropy. Postup a šíření choroby podporuje vlhké počasí a výskyt rosy, neboť nezbytnou podmínkou infekce rostlin jsou ovlhčené listy. Čím je teplota vzduchu vyšší, tím je nezbytná doba ovlhčení listů kratší. Optimální teplota pro vývoj choroby je v rozmezí 20 až 25 °C.


Ochrana

S ošetřováním je nutné začít preventivně, t.j. od konce června. V průběhu sezóny ošetřujeme tak, že při vhodných podmínkách pro šíření plísně aplikujeme postřik, dále pak s dodržením ochranných lhůt sklízíme.


Chemická ochrana:

S ošetřením je třeba začít zpravidla na konci června a opakovat ho  třikrát s intervalem opakování po 10 dnech. Pro tato ošetření se doporučují přípravky Acrobat MZ WG, Ortiva nebo Ridomil Gold MZ Pepite.

Další ošetření závisí na průběhu počasí. Od začátku srpna do konce sezóny v případě vlhkého počasí je možné použít kontaktní přípravky DITHANE DG Neotec nebo Kuprikol 50.


Biologická ochrana (prevence):

Bylinný výluh vyrobený převážně ze šalvěje Kouzlo Přírody Protekt koncentrát.

Výrazně posiluje obranyschopnost rostlin v období výskytu plísní. Je bez ochranné lhůty - plody je možné ihned konzumovat. Vhodný pro ekologické pěstování.

Aplikuje se postřikem na list v průběhu celé vegetace 1x za 14 dní nebo těsně před nebo v období výskytu plísně okurkové (od začátku června a v červenci 3x po 3-5 dnech).

Umístění článku

další (3)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.