Svilušky na zelenině

Aktualizováno 2020-12-17 09:06:13

Lícové strany listů napadených rostlin postupně získávají světlejší až žluté zbarvení, přičemž žilnatina zůstává zelená. Spodní strany listů jsou pokryty typickou jemnou pavučinkou, ve které se pohybují velmi drobní (0,5 mm) škůdci.


sviluška chmelová na listu okurky
sviluška chmelová na listu okurky
Sviluška chmelová na paprice
Sviluška chmelová na paprice

Silněji napadené rostliny jsou celé pokryty jemnou pavučinkou, jejich listy hnědnou a předčasně zasychají. Napadené rostliny mají oslabený růst, zpomalenou tvorbu plodů a často i předčasně hynou.

Svilušky vyžadují sucho a teplo. Čím je vyšší teplota, tím je jejich vývoj rychlejší. Optimální teplota je nad 20o C a vlhkost vzduchu nižší než 70 %. Nepříznivé podmínky přežívají v půdě nebo v různých jiných úkrytech (např. v konstrukcích skleníků a fóliovníků) bez přijímání potravy.

Ošetřovat je třeba již při prvním výskytu škůdců. Vzhledem k biologii svilušek a třásněnek musí být jakékoliv ošetření proti škůdcům opakováno třikrát po sobě v intervu tři až pět dnů.


Chemická ochrana:Proti sviluškám a vrtalkám (Vertimec 1,8 SC)

Pro postřik proti sviluškám a dalším škůdcům se doporučuje přípravek  PROTI sviluškám a vrtalkám (Vertimec 1,8 SC). Přípravek funguje kontaktně a translaminárně. Kontaktně znamená, že účinná látka funguje jen v místě dopadu účinné látky na list. Translaminární účinnost znamená, že účinnost přípravku po dopadu na jednu stranu listu se přenáší  i na druhou stranu listu. Výsledkem by tedy mělo být dokonalé pokrytí aplikační kapalinou všech částí rostliny, přestože stačí postříkat všechny listy jen z jedné strany.Biologická ochrana:

Při počátečním výskytu svilušek a dalších škůdců doporučujeme přírodní insekticid PROTI mšicím a svilškám (INPORO PS) - koncentrát. Přípravek na přírodní bázi (na bázi přírodních polysacharidů a dokusátu sodného). Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí.Proti mšicím a sviluškám (Inporo) - koncentrát


Další možností, zejména z hlediska prevence, je bylinný výluh vyrobený převážně ze saturejky a routy Skleník protekt koncentrát.

Výrazně zvyšuje obranyschopnost rostlin pěstovaných ve skleníku (kde je časný výskyt svilušky chmelové). Vhodný postřik zeleniny v době sklizně. Je bez ochranné lhůty - plody lze ihned konzumovat. Vhodný pro ekologické pěstování.

Je vhodný pro rajčata, okurky, papriky, okrasné rostliny, bylinky a další rostliny pěstované ve sklenících, fóliovnících, pařeništích, aj.

Aplikujte jej postřikem na list v průběhu celé vegetace 1x 14 dní nebo v obodobí výskytu svilušky chmelové (pro zvýšení zdraví rostlin) aplikujte postřik 3 x po 3 dnech.

Umístění článku

další (6)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.