Mšice a molice na pokojových rostlinách

Aktualizováno 2017-11-09 13:32:31

Mšice sají na spodní straně listů a na vegetačních vrcholech. Napadené části se deformují, žloutnou a rostlina je pokryta lepkavou medovicí.

Molice způsobují škody sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech.  Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou.


Mšice na listech
Mšice na listech
Mšice na listech
Mšice na listech
Molice na listech
Molice na listech

Chemická ochrana:

Vhodné jsou insekticidními přípravky Decis Protech okrasné rostliny, Desic AL okrasné rostliny - rozprašovač,  Provado Care (hnojivé tyčinky s insekticidními účinky),  nebo Mospilan 20 SP.  Postřikuje se při prvním výskytu mšice, zpravidla stačí jedna aplikace. U molic je potřeba ošetření opakovat třikrát po sobě v intervalech 5 až 7 dnů.


Biologická ochrana (prevence):

Přírodní olejový přípravek ze skořice Kouzlo Přírody ACM Canela.  Aplikuje se podstřikem na list na začátku napadení.

Dobrou volbou jsou také Žluté lepové šipky.  Na šipkách je lep, na který se přichytí škůdce. Tvoří tak mechanickou ochranu rostlin proti létajícím škůdcům. Rozměr šipek je 14x5 cm. Souprava obsahuje 5 ks šipek (2 ks jednostranně a 3 ks oboustranně lepivých) opatřených otvorem k zavěšení a 2 ks závěsů.


Poznámka k aplikaci:

Před aplikací je třeba zdůraznit otázku bezpečnosti. Většina chemických přípravků je nutné používat pouze mimo interiér. Rostliny proto před nastříkáním přeneste na balkón, do zimní zahrady, do garáže, sklepa nebo jiného nebytového prostoru. Výjimkou je použití  přírodní ochrany. Tyto přírodní produkty se většinou mohou aplikovat přímo v bytě.  

Umístění článku

další (3)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.