Listopas čárkovaný

Aktualizováno 2020-12-11 06:19:11

Tento "nosatý", šedohnědý, podlouhlý, 3 až 4 cm dlouhý brouk svým žírem způsobuje typické požerky na okrajích listů ve tvaru půlměsíce - tzv. zoubkování. Poškozován je především hrách, ale škodí i na bobu, fazolu, vikvích, vojtěšce a na různých druzích jetelů. K nejsilnějšímu poškozování rostlin dochází za chladného a suchého počasí již brzy na jaře (březen a duben), kdy rostliny mají pomalý růst a současně jsou ještě malé a proto i citlivější na poškození. Škodí však i larvy listopasů, které se vyvíjejí v nádorcích hlízkových bakterií na kořenech. Kromě nádorků ožírají i malé kořínky a do větších vykusují dutinky. Tím vším narušují výživu rostlin, především dusíkem. Nejvíce jsou poškozovány porosty v blízkosti zimních úkrytů brouků.


listopas čárkovaný
listopas čárkovaný

Dospělí brouci opouštějí brzy na jaře své zimní úkryty (především přezimující druhy bobovitých rostlin - hlavně jetel a vojtěšku). Aktivní jsou zejména v noci. Vajíčka kladou na listy nebo do půdy. Brouci druhé generace, kteří se vyskytují od července, se stěhují do porostů trvalých bobovitých plodin.


Ochrana

K ochraně je třeba přikročit především tehdy, když požerky je poškozena více než polovina rostlin a kdy vlivem sucha a chladna je zbržděn růst rostlin.Karate se Zeon Technologií 5 SC

K ochraně je možné použít přípravek Karate se ZEON technologií 5 SC.

Především je třeba ochranu provádět u mladých rostlin, nejlépe do fáze 3 až 4 pravých listů.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.