Zelenina

Nastartujte rajčata k dobrému výkonu

Aktualizováno 2022-09-13 08:00:23

Pokud už jste někdy trpěli stresem, tak jistě víte, jak je to nepříjemné. Tak proč mu nepředcházet nebo ho alespoň nezmírnit i u vašich rostlin? Po přesazení se totiž musí vyrovnat s novými podmínkami, což není jednoduché.

čtěte více

Když je rajče nemocné aneb ochrana proti škůdcům a chorobám

Aktualizováno 2022-09-13 07:57:58

Rostliny rajčat v zahradách i sklenících se vám už nějakou dobu zelenají nebo dokonce pyšní svými červenými plody. Přesto vás ovšem může čekat překvapení, které nepotěší. Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.

čtěte více

Plevele ve výsadbách rajčat

Aktualizováno 2022-09-13 07:51:11

Největším nepřítelem zahrádkáře je kromě škůdců a choroby také plevel. Komu se někdy rozlezl pýr do všech záhonů, až tak, že se dal trhat v trsech, ten ví, jak úporný boj ho čeká. Může to být naříklad pýr, pcháč, podběl lékařský nebo svlačec.

čtěte více

Zelenina

Aktualizováno 2020-12-17 09:40:05

Zelenina je v potravě velmi důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších prospěšných látek. Díky tomu, tak tvoří důležitou součást zdravého jídelníčku. Pro zdraví člověka je důležitá konzumace jak syrové zeleniny, tak také dušené či jinak tepelné opracované zeleniny. Velké uplatnění zeleniny nacházíme také při redukčních dietách.

čtěte více

Výsev a výsadba zeleniny

Aktualizováno 2023-12-15 07:41:52

Výsev (zapravení semínek do půdy) nebo výsadba (výsadba mladých rostlin) se dělá u zeleniny v různou dobu. Závisí to na druhu zeleniny nebo našich možnostech. Je na rozhodnutí každého pěstitele, zda chce rostliny vypěstovat přímo ze semínka, nebo si koupit mladou rostlinku.

čtěte více

Výživa zeleniny

Aktualizováno 2022-09-13 06:27:10

Zelenina se používá hlavně na jídlo. Na to bychom při jejím pěstování neměli zapomínat, a co nejvíce používat přírodní hnojiva a pomocné přípravky, které obsahují především přírodní suroviny.

čtěte více

Plevele v zelenině

Aktualizováno 2022-09-13 06:17:21

Plevele, jako jsou ježatka, lipnice psárka nebo svízele, heřmánky, ptačinec žabinec a další potrápí v záhonech zeleniny nejednoho zahrádkáře.

čtěte více

Septorióza celeru

Aktualizováno 2022-09-13 06:12:54

Na okrajích listů celeru vznikají malé šedohnědé skvrnky se žlutým lemem a velkým počtem velmi drobných černých teček. Středy skvrn později hnědnou a zasychají. Počet skvrn se rychle zvyšuje a listy postupně hnědnou a odumírají. Napadány jsou především starší listy, které usychají a zdravé zůstávají pouze nejmladší srdéčkové listy.

čtěte více

Plíseň cibulová na cibuli

Aktualizováno 2022-09-13 06:01:29

Na všech nadzemních částech všech druhů a typů cibule (kuchyňská, šalotka, zimní, ale i některé okrasné česneky) vznikají nejprve rozptýlené žlutozelené skvrny, které se později pokrývají šedavým nebo hnědošedým povlakem houby. Tyto skvrny se postupně zvětšují, splývají a listy usychají. Poškozená pletiva jsou druhotně napadána jinými houbami ("černěmi"). Následkem redukce až úplné předčasné ztráty listů rostliny přestávají růst, vytvářejí malé cibule, které jsou velmi často i nevyzrálé se silnými krčky ("krkaté") a proto i neskladovatelné.

Původce choroby přezimuje v cibulích (např. u sazečky), semenech a v napadených zbytcích rostlin. V průběhu vegetace se původce choroby šíří vzdušnými proudy. Protože k vývoji plísně je bezpodmínečně nutné ovlhčení listů, šíří se především za deštivého počasí, při dlouhodobějším výskytu ros nebo při relativní vlhkosti vzduchu vyšší než 80 %.

čtěte více

Molice skleníková

Aktualizováno 2022-09-13 05:52:20

Molice skleníková se často vyskytuje na okrasných rostlinách pěstovaných ve skleníku. Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech, kde je porůstána houbovými černěmi. Kromě molice skleníkové se u nás rozšiřuje i příbuzná molice bavlníková (Bemisia tabaci).

čtěte více