Antraknóza ořešáku

Aktualizováno 2017-06-27 07:00:02

Na listech, především kolem nervatury, vznikají různě veliké hnědě ohraničené skvrny, které jsou nejprve žlutohnědé, později od středů hnědé. Skvrny se postupně zvětšují a spojují. Napadené listy se deformují, zasychají a již koncem léta předčasně opadávají. V důsledku předčasného opadu dochází ke špatnému vyzrávání letorostů a ke zvýšenému riziku poškození mrazy. Skvrny mohou vznikat i na listových řapících, na plodech a výjimečně i na letorostech. Na plodech jsou skvrny šedohnědé až černé, mírně propadlé a lehce zaměnitelné se skvrnami způsobenými bakteriemi. Silněji napadené plody jsou deformované, nedostatečně vyzrálé a často předčasně opadávají. Tato choroba je někdy označována jako "hnědnutí listů ořešáků".

Původce antraknózy přezimuje v opadlých napadených listech, které jsou základním zdrojem infekcí. K infekcím dochází především od poloviny května do poloviny června, a to za vlhkého, nejlépe deštivého a teplejšího počasí okolo 20 °C (ovlhčení listů je podmínkou vzniku infekcí).


Ochrana

Výskyt choroby lze omezit ošetřením, nejlépe před květem ořešáku, které je možné jednou nebo dvakrát zopakovat po odkvětu.

K ošetření se používají měďnaté přípravky  KUPRIKOL 50.

Ošetřovat by se měly především mladé stromky.

Tato ochrana je účinná i proti bakteriální skvrnitosti ořešáku.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.