Aktualizováno 2020-12-10 10:13:47
Oba původci této choroby jsou příbuzné houby a způsobují shodné příznaky. Na všech listech (pravých i děložních), vznikají hnědé až černé, nejprve drobné, mírně propadlé, okrouhlé skvrny. Na řapících, květní stopkách a na šešulích jsou tyto skvrny protáhléjšího tvaru. Na pletivech uvnitř skvrn jsou viditelné typické soustředné kruhy. Skvrny postupně zasychají a praskají. Silněji napadené listy žloutnou, od okrajů zasychají a opadávají. U květáku se původci této choroby mohou projevit i ve formě hnědnutí a černání částí růžic.
Původci choroby přetrvávají v osivu nebo v půdě na napadených zbytcích rostlin. V průběhu vegetace jsou výtrusy roznášeny větrem. Rozvoj choroby podporuje vysoká vzdušná vlhkost a vyšší teploty. I když alternariová skvrnitost se vyskytuje prakticky na všech druzích brukvovité zeleniny, kde škodí zejména v semenných porostech (na šešulích), největší a pravidelné škody u konzumních porostů způsobuje na pekingském zelí.
Přímá chemická ochrana rostlin určených ke konzumu je možná pouze u pekingského zelí.
K ošetření je možné použít přípravek ORTIVA.
Ošetření se provádí již při prvních příznacích, což většinou bývá u rostlin ve fázi pěti listů. V závislosti na průběhu počasí a citlivosti odrůd je ošetření třeba opakovat ve 14 až 20 denních intervalech.