Podzimní výživa ovocných a okrasných rostlin, dřevin nebo trávníků

Aktualizováno 2017-09-19 11:47:20

Podzimní výživa v září či říjnu je pro okrasné, ovocné dřeviny a rostliny nebo pro okrasné trávníky  velmi důležitá. Nejde jen o správné načasování, ale hlavně o použití vhodného hnojiva.


Trumf Podzim organické hnojivo
Trumf Podzim organické hnojivo
Fantazie Trávník Podzim s profi efektem
Fantazie Trávník Podzim s profi efektem

Při výživě rostlin, dřevin nebo trávníků  se v průběhu roku dbá hodně na růst. Proto se používají tzv. jarně-letní hnojiva, která obsahují vyšší poměr dusíku, který podporuje růst rostlin a dále optimální poměr fosforu a draslíku pro dobrou kondici rostlin.

Speciální podzimní hnojiva však obsahují minimální (nebo žádné) množství dusíku, více pak fosforu a nejvíce draslíku. Tímto složením docílíte toho, že uvedené rostliny přirozeně sníží svůj růst, což je před zimou vhodné, a naopak  lépe vyzraje pletivo rostliny. Díky tomu je dřevina lépe připravená na přezimování.

Podobně jako na jaře a v létě je dobré vybírat buď z přírodních granulovaných hnojiv nebo kapalných minerálních hnojiv.


Z přírodních granulovaných hnojiv je vhodné  univerzální podzimní přírodní (organické) hnojivo TRUMF Podzim.  Jedná se o přírodní hnojivo, které obsahuje nízký podíl dusíku a vysoký draslíku. Je vhodné pro většinu rostlin a dřevin tj. růže, trávy, keře, konifery, ovocné stromy  nebo také okrasné trávníky.

Aplikuje se lehkým zapravení do půdy, při výsadbách nasypání přímo do jámy ke kořenům nebo při výživě okrasných trávníků rozhozem (ideálně dávkovacím vozíčkem).

Díky přírodnímu složení je hnojivo pro rostliny zcela bezpečné, bez rizika popálení nebo předávkování.  Hnojivo působí po dobu 3 měsíců a má okamžitý účinek (tj. účinkuje již od prvního  týdne po aplikaci). Díky těmto vlastnostem je vhodné hnojivo aplikovat již v polovině nebo na konci září.

Pro podzimní výživu je možné také použít čistě draselné hnojivo, které obsahuje jen draslík, např. Kouzlo Přírody Draselné hnojivo Vinasse.  Aplikuje se stejně jako předchozí hnojivo, tj.  lehkým zapravení do půdy, při výsadbách nasypání přímo do jámy ke kořenům nebo při výživě okrasných trávníků rozhozem.


Pro podzimní výživu trávníku je možné použít také kapalné hnojivo Fantazie Podzim trávník s profi efektem. Obsahuje jen fosfor a draslík. Aplikuje se postřikem, na podzim ideálně 2x , a to v období od října do listopadu (v intervalu 14-21 dní).

Umístění článku

další (8)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.