Výsadba česneku

Aktualizováno 2020-09-14 08:26:34

Výsadba česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Termín výsadby je vždy jiný, tak jak se neustále mění počasí.


houbové choroby česneku
houbové choroby česneku
Clonoplus - Pro rozložení hub v půdě
Clonoplus - Pro rozložení hub v půdě
Zdravý česnek Plus - Máčení sadby
Zdravý česnek Plus - Máčení sadby

Ten správný čas pro výsadbu je doba, kdy již začínají první mrazíky a teplota půdy v této době trvale klesá pod 9°C. Toto chladné počasí je výbornou prevenci proti fuzáriové hnilobě,  která při této teplotě není v půdě aktivní. Pokud je podzim velmi chladný, můžeme s výsadbou začít klidně již průběhu října.

Česnek je v průběhu svého růstu nebo skladování náchylný na různé choroby. Tyto choroby způsobuje komplex několika různých mikroskopických hub. Jestliže se napadení projeví již v průběhu vegetace, dochází především k úbytku kořenů. Při skladování česneku dochází k trouchnivění, při kterém postupně sesychají jednotlivé stroužky, až uschne celá cibule. Zdrojem infekce jsou napadené stroužky použité jako sadba, posklizňové zbytky napadených rostlin nebo přímo zamořená půda.

Kromě chorob je však velkým problém také výskyt škůdce háďátka zhoubného. Jedná se o hlístici, která způsobuje kroucení listů (pokřivené listy, často visí jako zvadlé), celé rostliny žloutnou a usychají a kořeny práchniví.  Dochází k druhotnému napadení česneku chorobami a posléze k postupnému úhynu česneku.

Pro ošetření česneku proti hubovým chorobám se dříve používal Rovral Aqua Flo. V roce 2018 skončila registrace a tento přípravek se již nesmí prodávat.

 
Pro ošetření česneku je možné použití soupravu Zdravý česnek plus - MÁČENÍ SADBY. Jedná se o soupravu dvou přípravků,  speciálního sirnatého hnojiva Sulka Extra a rostlinného přípravku Clonoplus.

Sulka Extra dodá česneku výživu a jako vedlejší efekt při jeho použití je pozorováno omezení výskytu některých živočišných škůdců, např. háďatko zhoubné na česneku při hnojivém máčení sadby před výsadbou.

Clonoplus je speciální přípravek, který obsahuje 4 kmeny hub rodu Clonostachys, spory přirozeně se vyskytujících v půdě.  Mají schopnost přes zimní období rozložit neaktivní stádia hub (sklerocia, gemy a chlamydospory (Claviceps, Sclerotinia, Botrytis, Rhizoctonia, Verticillium).


Jak soupravu použít?

Jako první se namáčí sadba (cca. 6-12 hodin) do hnojiva Sulka Extra.

Po zaschnutí se provádí ošetření přípravkem Clonoplus.

Před výsadbou se může aplikovat dvojím způsobem:

  1. Připravíme suspenzi tak, že 10 g přípravku CLONOPLUS rozmícháme ve 200 ml vody (stačí k ošetření 1 kg česneku), kterou vlijeme na 1 kg stroužků v PE sáčku nebo nádobě a v průběhu ½ hodiny několikrát řádně protřepeme, aby všechny stroužky byly zcela smočeny, pak obsah vysypeme a necháme do druhého dne oschnout. Nespotřebovanou suspenzi je možné použít k dalšímu ošetření.
  2. Stroužky česneku nejdříve zvlhčit vodou s adhezivem tak, aby všechny stroužky byly dokonale zvlhčeny, a pak je zaprášit přípravkem v množství 10 g/kg a po protřepání je nechat oschnout.


Po výsadbě jej můžete ještě aplikovat:

  1. Ošetření zálivkou těsně po vzejití  -  na povrch záhonu aplikovat zálivkou suspenzi CLONOPLUS (2 - 4 g/10 l vody/ 10 m2).
  2. Ošetření zálivkou na jaře po rozmrznutí půdy - v případě podzimních výsadeb česneku  (aplikovat zálivkou suspenzi CLONOPLUS 2 - 4 g/10 l vody/ 10 m2).

Přípravek Clonoplus je určen k aplikaci do půdy. Není určen k postřiku nadzemních částí rostlin. Přípravek lze aplikovat na povrch půdy s následným zapravením do hloubky cca 5 - 10 cm před setím.


Souprava Zdravý česnek Plus - MÁČENÍ SADBY je určena až na 1 kg sadby česneku.


Umístění článku

další (2)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.