Poradna
pro dům i zahradu

Výsadba česneku

Aktualizováno 2017-10-18 12:43:26

Výsadba česneku patří k tradičním podzimním činnostem. Termín výsadby je vždy jiný, tak jak se neustále mění počasí.


houbové choroby česneku
houbové choroby česneku
háďátko zhoubné
háďátko zhoubné
Zdravý česnek souprava
Zdravý česnek souprava
Zdravý česnek Plus - MÁČENÍ SADBY
Zdravý česnek Plus - MÁČENÍ SADBY

Ten správný čas pro výsadbu je doba, kdy již začínají první mrazíky a teplota půdy v této době trvale klesá pod 9°C. Toto chladné počasí je výbornou prevenci proti fuzáriové hnilobě,  která při této teplotě není v půdě aktivní. Pokud je podzim velmi chladný, můžeme s výsadbou začít klidně již průběhu října.


Česnek je v průběhu svého růstu nebo skladování náchylný na různé choroby. Tyto choroby způsobuje komplex několika různých mikroskopických hub.

Jestliže se napadení projeví již v průběhu vegetace, dochází především k úbytku kořenů. Při skladování česneku dochází k trouchnivění, při kterém postupně sesychají jednotlivé stroužky, až uschne celá cibule.

Zdrojem infekce jsou napadené stroužky použité jako sadba, posklizňové zbytky napadených rostlin nebo přímo zamořená půda.

Kromě chorob je však velkým problém také výskyt škůdce háďátka zhoubného. Jedná se o hlístici, která způsobuje kroucení listů (pokřivené listy, často visí jako zvadlé), celé rostliny žloutnou a usychají a kořeny práchniví.  Dochází k druhotnému napadení česneku chorobami a posléze k postupnému úhynu česneku.


Nejvhodnější ochranou proti chorobám nebo háďátku zhoubnému je moření stroužků těsně před výsadbou.

Pro jeho ošetření je výhodné zvolit souravy, které obsahují již komplexní ochranu česnek. Jedná se o soupravu Zdravý česnek nebo soupravu Zdravý česnek plus - pro máčení sadby.


Souprava Zdravý česnek
tvoří dva přípravky, a to fungicidu Rovral Aquaflo a speciálního sirnatého hnojiva Sulka Extra.

Jako první se namáčí sadba (cca. 6-12 hodin) do sirnatého hnojiva Sulka Extra (vedlejší efekt použití tohoto hnjiva - vzhledem k vysokému obsahu polysulfidické síry je  pozorováno omezení výskytu některých živočišných škůdců (např. háďatko zhoubné na česneku při hnojivém máčení sadby před výsadbou).

Po zaschnutí se provádí druhé ošetření a to moření sadby proti chorobám fungicidním přípravkem Rovral Aquaflo (cca. 20 minut). Po zaschnutí je vhodné provést již samotnou výsadbu česneku.

Aplikační kapaliny, ve které česnek moříme nebo namáčíme, nelze používat vícekrát, a proto je třeba ji připravit tolik, kolik jich bude skutečně potřeba.


NOVINKA ŘÍJEN 2017 Souprava Zdravý česnek plus - pro máčení sadby - tvoří dva přípravky, a to speciální sirnaté hnojivo Sulka Extra a přírodní pomocný přípravek CLONOPLUS.   CLONOPLUS obsahuje spory hub přirozeně se vyskytujících v půdě, které mají schopnost rozkládat pro rostlinu organické zbytky v půdě a tím zvyšovat příjem živin z půdy. Podporují tvorbu bakteriálních hlízek. Zvyšují odolnost rostlin proti stresu, zvyšují počet vzešlých rostlin, zvyšují dynamiku růstu rostlin.

Přípravek je rovněž schopen přes zimní období rozložit sklerocia, mikrosklerocia a chlamydospóry patogenních hub (Claviceps, Sclerotinia, Botrytis, Rhizoctonia, Verticillium).


Je určen k aplikaci do půdy. Není určen k postřiku nadzemních částí rostlin. Přípravek lze aplikovat na povrch půdy s následným zapravením do hloubky cca 5 - 10 cm před setím.


Česnek je možné ošetřit přípravkem Clonoplus až 3x:

  1. Ošetření před výsadbou: připravíme suspenzi tak, že 10 g přípravku CLONOPLUS rozmícháme ve 200 ml vody (stačí k ošetření 1 kg česneku), kterou vlijeme na 1 kg stroužků v PE sáčku nebo nádobě a v průběhu ½ hodiny několikrát řádně protřepeme, aby všechny stroužky byly zcela smočeny, pak obsah vysypeme a necháme do druhého dne oschnout. Nespotřebovanou suspenzi je možné použít k dalšímu ošetření. Lze také stroužky česneku nejdříve zvlhčit vodou s adhezivem tak, aby všechny stroužky byly dokonale zvlhčeny, a pak je zaprášit přípravkem v množství 10 g/kg a po protřepání je nechat oschnout.
  2. Ošetření zálivkou těsně po vzejití  -  na povrch záhonu aplikovat zálivkou suspenzi CLONOPLUS (2 - 4 g/10 l vody/ 10 m2).
  3. Ošetření zálivkou na jaře po rozmrznutí půdy - v případě podzimních výsadeb česneku  (aplikovat zálivkou suspenzi CLONOPLUS 2 - 4 g/10 l vody/ 10 m2).

Souprava Zdravý česnek Plus je určena až na 1 kg sadby česneku.

Umístění článku

další (2)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.