Výživa a výživové poruchy révy vinné

Aktualizováno 2020-03-11 07:53:25

Základem je použití hnojiv do půdy na počátku vegetace, a to nejlépe v květnu a červnu.


Harmonie Mikroprvky
Harmonie Mikroprvky
Harmonie Železo
Harmonie Železo
Organické hnojivo pro révu
Organické hnojivo pro révu

Dobrým řešením je použití organických hnojiv, která účinkují v půdě po dobu až tří měsíců, a navíc nezasolují půdu chemickými látkami (např. Trumf réva).

 
Od srpna již používáme podzimní hnojiva, tedy taková, která obsahují více fosforu a draslíku a minimum  dusíku. Příkladem takového hnojiva je Trumf Podzim (obsah dusíku jen 4%, obsah fosforu 6%, obsah draslíku 12%).


Je dobré vědět, že různé poruchy rostlin jsou často způsobené nedostatkem určitého vyživovacího prvku. Tyto poruchy proto lze rychle vyřešit použitím správného kapalného hnojiva, které se aplikuje výhradně postřikem na list. Při použití pevného hnojiva do půdy, není vzhledem k jeho účinku možné rychle reagovat na vzniklou poruchu. Nehledě na to, že řešení některých poruch (např. chlorózy neboli žloutenky způsobené nedostatkem železa), je možné efektivně řešit pouze dodáním daného prvku postřikem na list.


Co je to (fyziologická) porucha rostliny?


Stav rostliny, který je způsoben většinou nedostatkem nebo také nadbytkem určitého vyživovacího prvku. Výskyt poruch z nedostatku přijatelných živin je vcelku častý jev. Typickými příznaky jsou hořká skvrnitost (pihovitost jablek), suché hniloby konců plodů plodové zeleniny, chlorózy broskvoní, révy, citrusů nebo okrasných rostlin.

 

Chloróza nebo také fyziologická žloutenka je porucha, která je poměrně častá u vinné révy. Okraje listů postupně žloutnou, ale žilnatina zůstává zelená. Přírůstky dřeva jsou malé, dřevo špatně vyzrává, rostliny slabě kvetou a vzniklé květy a plody často opadávají. Žloutenka je způsobena nedostatkem přijatého železa. Železo je nutné dodat rostlině výhradně kapalným hnojivem s vysokým obsahem železa. tj. Harmonie Železo. Hnojivo se aplikuje v době po kvetení (při prvních příznacích) 3-4x v intervalu 10-14 dnů.

 
Další užitečnou alternativou listového hnojiva je Harmonie Mikroprvky. Posiluje odolnost rostlin proti chorobám, škůdcům a fyziologickým chorobám. Účinně chrání před nedostatkem hořčíku, síry, bóru, mědi, železa, manganu, molybdenu a zinku. Aplikuje se v době před kvetením, po kvetení a na počátku růstu plodů.

Umístění článku

další (1)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.