Moniliová hniloba jádrovin

Aktualizováno 2017-08-02 08:13:45

Slupka i dužnina plodů měkne a hnědne. Na hnědých skvrnách se většinou vytvářejí soustředné kruhy špinavě bílých polštářků, které jsou tvořeny fruktifikačními orgány houby. Napadené plody většinou opadávají, ale mohou i mumifikované zůstat viset na stromech. V případě, že se choroba objeví ve skladovaném ovoci, je pro ní typická suchá hniloba, kdy plody jsou kožovité, nezcvrklé, černé, lesklé, bez soustředných kruhů. V ojedinělých případech mohou být napadeny i větvičky a výjimečně i květy. Choroba napadá jabloně (především odrůdy Kids Orange, Ontario, Šampion aj.), hrušně, kdouloně, ale velmi často i lísku obecnou (postupné hnědnutí a opad plodů).


moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová hniloba
moniliová hniloba

Původce choroby přezimuje především v korunách stromů na mumifikovaných plodech, ale i na opadlých nebo nevhodně likvidovaných napadených plodech. Za vegetace se šíří větrem, vodou nebo hmyzem. K infekcím dochází především po poranění (např. kroupy, vosy a obaleč jablečný), nejčastěji za deštivého a teplejšího počasí. V sadech ošetřovaných proti strupovitosti je výskyt moniliové hniloby minimální. Ve skládce se choroba šíří i přerůstáním ze sousedních dotýkajících se plodů.


Ochrana

I když proti této chorobě není k dispozici speciální chemická ochrana, lze s úspěchem použít většinu přípravků používaných proti strupovitosti (např. souprava Zdravé Jablko newDiscus,  Talent Zato 50 WG, atd.), které tuto hnilobu omezují.

Umístění článku

další (2)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.