Kadeřavost broskvoně

Aktualizováno 2020-03-11 09:52:59

Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené puchýřovité skvrny. Skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují listy.


Zdravá broskev Plus - Proti kadeřavosti a chloróze
Zdravá broskev Plus - Proti kadeřavosti a chloróze
chloróza listů
chloróza listů

Skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují atím deformují listy. Na spodních částech napadených listů se později (v květnu) vytvářejí bělavé povlaky houby. Napadené listy opadávají a napadené stromy jsou nuceny vytvářet listy nové. Na plodech někdy vznikají červené skvrny s nepravidelným okrajem. Všechny letorosty silněji napadených stromů jsou nevyzrálé, s menší násadou květních pupenů a náchylnější ke zmrznutí.

Jedinou spolehlivou ochranou je ošetřování broskvoní vhodnými fungicidními přípravky. Velmi důležitý je termín ošetření. Teoreticky je možné ošetřovat kdykoliv od opadu listů na podzim až do doby, kdy začínají rašit vrcholové pupeny, v praxi se osvědčilo jedno ošetření před příchodem zimy a dvě až tři ošetření do doby rašení terminálních pupenů, tedy dávno před vznikem vlastní kadeřavosti na stromech.

Termín podzimního ošetření je vcelku jasný, postřik se aplikuje od opadu listů. Termín předjarního ošetření se ovšem každoročně mění a není pevně daný. Jak jej tedy určit?

Dobrou metodou je sčítání počtu hodin, kdy venkovní teplota od 1. ledna daného roku překročí 7 oC. Rozvoj choroby začíná v době, kdy součet přesáhne hodnotu 100 hodin. V této době tedy začněte aplikovat první postřik, které zopakujte dvakrát až třikrát po 7 až10 dnech. Je zřejmé, že se termín postřiků  rok od roku liší, a závisí na venkovních teplotách. Může se stát, že někdy stříkáte již na konci ledna, jiný rok až na konci března. Také záleží na lokalitě, kde bydlíte. Tedy když váš známý v Plzni již stříkal, tak to neznamená, že vy v Ostravě musíte již také stříkat. Vše záleží na teplotách.

Je potřeba si uvědomit, že teplotní hodiny se neustále sčítají, a nerozhoduje ani to, že mezi tím jsou dny, které nesplňují tyto teplotní limity (tj. např. mrazivé dny, po několik dnů nebo týdnů). Postřiky samozřejmě aplikujte jen ve dnech, kdy nemrzne.

Jakékoliv ošetření později než ve výše uvedené době je již zcela neúčinné.

Používají se přípravky Champion 50 WG nebo Zdravou broskev Plus - Proti kadeřavosti a chloróze

Zdravou broskev Plus - Proti kadeřavosti a chloróze obsahuje fungicid Champion 50 WG (proti kadeřavosti) a speciální listové hnojivo Harmonie Železo (proti chloróze). Balení je určeno na 5 l aplikační kapaliny  / 1 postřik.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.