Aktualizováno 2020-12-17 09:41:27
Chloróza nebo fyziologická žloutenka je porucha, která se vyskytuje především u broskvoní, ale též u třešní nebo slivoní.
Listové čepele postupně žloutnou, ale žilnatina zůstává zelená. Později jsou žluté celé listy, které se kroutí, mezi žilnatinou hnědnou a předčasně opadávají. U slaběji poškozených stromů jsou postiženy především vyšší patra korun. Přírůstky dřeva jsou malé, dřevo špatně vyzrává, rostliny slabě kvetou a vzniklé květy a plody často opadávají. Pokud se plody vytvoří, jsou podřadné jakosti. Při dlouhodobějším výskytu dochází i k úhynu celých stromů.
Příčinou chlorózy jsou poruchy v zásobování rostlin železem, které má rozhodující úlohu při tvorbě rostlinného barviva - chlorofylu. Nedostatek železa v rostlinách může být zapříčiněn nadměrným obsahem fosforu a především vápníku v půdě, dále pak zhutněním těžkých půd, nadměrnou půdní vlhkostí, studenými půdami, chladným počasím, poškozením kořenové soustavy mrazem, suchem nebo škůdci, nedostatečnou nebo nevyrovnanou výživou.
Nejlepší ochranou jsou opakované postřiky listů hnojivem s lehce přijatelným železem. Takovým je hnojivo Harmonie Železo.
S postřiky se začíná již při prvních příznacích.