Molice skleníková na zelenině

Aktualizováno 2017-06-26 12:51:12

Molice skleníková se často vyskytuje na okurkách, rajčatech nebo na paprikách pěstovaných ve skleníku. Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a nezřídka i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí a černěmi a přenosem některých virových chorob. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici, která ulpívá na listech, kde je porůstána houbovými černěmi. Kromě molice skleníkové se u nás rozšiřuje i příbuzná molice bavlníková (Bemisia tabaci).


Molice na listech
Molice na listech

Molice jsou drobné (1 až 1,5 mm), výrazně bílé mušky, které poškozují prakticky všechny druhy zeleniny pěstované ve sklenících. Molice mají rády sucho a vysoké teploty.

Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce.


Chemická ochrana:

K ošetření je možné použít přípravek Decis Protech ovoce a zelenina. Vzhledem k biologii molic je třeba, aby se jakékoliv ošetření proti molicím opakovalo třikrát po sobě v intervalech pěti až sedmi dnů.


Biologická ochrana (prevence):

Jako prevenci  lze využít olejový přípravek ze skořice Kouzlo Přírody ACM Canela. Přípravek aplikujte v době výskytu molice. Bez ochranné lhůty, proto plody lze ihned konzumovat.

Mezi další přírodní produkty patří i KouzloPřírody (KP) Plodová zelenina.

Jedná se o přírodní vodný extrakt ze směsi šesti druhů bylin, který obsahuje přírodní silice, a který při preventivní aplikaci postřikem odpuzuje mšice (tedy omezuje samotný nálet škůdců na rostliny). Postřik je nutné opakovat po 5 až 7 dnech, neboť jako vodný extrakt jej smývají srážky.

Soubor látek v přípravku nejen odpuzuje mšice, ale také podporuje růst, výnos a vitalitu plodové zeleniny a zároveň zvyšuje obranyschopnost a odolnost rostliny vůči stresu.

Umístění článku

další (5)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.