Okrasné dřeviny a konifery

Výživa, choroby a škůdci okrasných stálozelených dřevin a konifer.

Okrasné dřeviny a konifery

Aktualizováno 2022-09-12 12:59:40

Listnaté a jehličnaté stromy, konifery, růže a další okrasné keře a rostliny patří k základním prvkům okrasných zahrad.

čtěte více

Výsadba okrasných dřevin a konifer

Aktualizováno 2022-09-12 12:57:51

Pokud se rozhodnete pořídit si novou okrasnou dřevinu do zahrady, je důležité si rozmyslet, zda chcete strom nebo keř.

čtěte více

Výživa okrasných dřevin a konifer

Aktualizováno 2022-09-12 12:56:02

Pro správný růst a kondici okrasných dřevin po mnoho let, je volba správné výživy v průběhu vegetace velmi důležitá.

čtěte více

Podpora vitality okrasných dřevin v průběhu roku

Aktualizováno 2022-09-12 12:54:21

Od dubna do června je vhodné u okrasných dřevin podpořit  tvorbu nových přírůstků a zároveň minimalizovat stresy, které mohou v tomto období vznikat kvůli střídání teplot, dešťům, kroupám či napadením škůdci nebo chorobami.

čtěte více

Výživa okrasných dřevin a konifer na podzim

Aktualizováno 2023-10-12 07:37:53

Podzimní výživa v září či říjnu je pro okrasné dřeviny velmi důležitá. Nejde jen o správné načasování, ale hlavně o použití vhodného hnojiva.

čtěte více

Jak správně zalévat okrasné dřeviny a konifery v průběhu roku?

Aktualizováno 2022-09-12 12:52:32

Okrasné dřeviny potřebují, tak jako ostatní rostliny, ke svému růstu vodu. Extrémně citlivé na dobrou zálivku jsou kontejnerové okrasné dřeviny.  Častou chybou je každodenní, ovšem velmi povrchní zálivka celé plochy, kdy při následné kontrole zjistíte velmi malou vlhkost ve vrstvě 2 - 3 cm. Kvůli tomu dřevina málo tvoří přírůstky, jen přežívá a ztrácí krásný vzhled. Mnohem lepší je zalévání po několika dnech, ovšem vydatně. Zalévejte nejlépe v podvečer a ne za poledního letního horka, neboť tím můžete způsobit rostlinám teplotní šok a zároveň se nejvíce vody odpaří.

čtěte více

Sypavky na borovicích

Aktualizováno 2022-09-12 12:51:53

Sypavky způsobují hnědnutí a opad jehličí u borovic a ostatních jehličnanů. Typické u borovic je opadávání jehličí ve středu rostliny (u kmene). Opad je často velmi náhlý a hromadný.

čtěte více

Hnědnutí a odumírání větví thují

Aktualizováno 2022-09-12 12:50:15

Příznakově velmi podobná poškození thují mohou způsobovat čtyři odlišné příčiny. Velmi častou příčinou hnědnutí a zasychání konců výhonů je sucho (především na jaře, po zimě) nebo i posypové soli. V tomto případě na napadených částech nejsou žádné příznaky poškození hmyzem nebo houbovou infekcí. V případě napadení houbami Kabatina thujae nebo Didymascella thujina jsou příznaky zřetelné většinou až koncem léta a na bázi odumřelých výhonů jsou zřetelné drobné černé plodničky, nebo naduřelé polštářkovité plodnice. V případě, že na bázi výhonů je zřetelný vyhlodaný drobný otvor, jedná se o poškození škůdcem molovkou thujovou (Argyresthia thuiella). V tomto případě se první příznaky objevují většinou až od srpna. Podobný druh škodí na jalovcích.

Rozvoj houbových chorob podporuje nedostatek vápníku a hořčíku a příliš husté porosty. Molovka thujová klade vajíčka v druhé polovině června. Nazelenalé larvy (přibližně 3 mm velké) se po vylíhnutí zavrtávají do listů, kde také přezimují.

čtěte více

Mšice korovnice

Aktualizováno 2022-09-12 12:48:45

Korovnice jsou mšice, které poškozují jehličnaté dřeviny. Korovnice smrková a korovnice zelená způsobují hálky na bázích větviček smrků a korovnice modřínová hálky na koncích letorostů.

čtěte více

Okus a ohryz stromů

Aktualizováno 2022-09-12 12:44:45

Všude tam, kde se vyskytují zajíci, divocí králíci, spárkatá zvěř nebo také domácí zvířata (kozy, hovězí dobytek, koně) je nebezpečí, že budou dřeviny vystaveny poškození okusem nebo ohryzem.

čtěte více