Jak správně kompostovat?

Aktualizováno 2023-08-30 08:44:27

Na zahradě vzniká během roku mnoho organického materiálu, například posečená tráva, plevele, rostliny po slizni, a na podzim zejména hodně spadaného listí. Odpad ze zahrady doplňuje organický kuchyňský odpad, například slupky cibulí, brambor nebo zbytky zeleniny. Co s tímto odpadem? Dá se nějak použít? Vhodným řešením je kompostování.




Co je kompostování?

Kompostování je proces, při němž dochází k rozkladu organického materiálu na živiny bohatý kompost. Samotný rozklad však způsobují živé organismy množící se velkou rychlostí. Jsou to především mikroorganismy, různé bakterie, červi a mnoho dalších drobných živočichů. Organický odpad se díky působení drobných živočichů přeměňuje na humus a kyprou zeminu. Organický odpad tak můžete vrátit do přírody, ovšem v kvalitní a velmi prospěšné formě pro půdu a rostliny.

V čem kompostovat a jaké místo zvolit?

Kompostovat můžete na volné kupě nebo v zemní jámě. Nicméně pokud chcete vytvořit kvalitní kompost v co nejkratší době, je vhodné si pořídit kompostér. Kompostér lze vyrobit  z dřevěných desek. Rychlejší variantou je použití vaků na zahradní odpad. Tyto vaky jsou vyrobené z  tkané, velmi pevné zahradní textilie. Vak má nosnost až 1 tunu a pro upevnění vaku jsou určeny jeho čtyři uši, do kterých upevníte kůly. Ty zajistí pevný tvar vaku. Tento snadno vytvořený kompostér poslouží pro kompostování několik let.

Třetí možností je plastový kompostér. Díky jeho termoizolaci je kompostování v něm nejrychlejší. Teplo vznikající rozkladem kompostovaného materiálu se v termokompostéru  zadržuje a proces rozkladu organického materiálu pokračuje bez přerušení i v zimním období.

Kompost je vhodné umístit na místo, kde nikoho nebude rušit vzhledem ani zápachem, který může při kompostování vznikat. Ideální umístění je někde pod stromy, například pod ořešákem nebo pod jinými stromy s výraznou silicí, které zároveň odpuzují hmyz. Zároveň bude chráněný proti přímému slunci, větru či dešti. Při jeho zakládání je důležité mít na paměti, že k němu budete často chodit, proto se vyplatí zpevněná cestička a co možná nejkratší vzdálenost.


Co vše je možné kompostovat?

Na zahradě se jedná o veškerý zdravý organický odpad, který není napadený chorobami nebo škůdci. Využít můžete posečenou trávu, listí, květy, rozdrcené větve, ovoce, zeleninu, popel ze dřeva, hobliny či plevel před tvorbou semeníků. Kromě toho můžete do kompostu dávat také kuchyňský odpad, zbytky jídel, zeleniny, ovoce (kromě slupek tropického ovoce) nebo čaj a kávový výluh.

 Do kompostu není vhodné dávat  zbytky napadených rostlin, dále slupky od banánů nebo jiného tropického ovoce (pomeranče, mandarinky, aj.), natě košťálové zeleniny nebo první seč trávy po použití selektivního herbicidu a plevele s vyzrálými semeny.

 

Jak kompostovat?

Pro rychlé a kvalitní kompostování  je třeba především vytvořit potřebné podmínky. Na spodu kompostu je vhodné umístit hrubší a vzdušnější materiál, například větvičky a piliny. To zajistí lepší prodyšnost celého kompostu.

Poté již vrstvíte jednotlivé organické odpady. Hlavní zásadou je udržet maximální vzdušnost a optimální vlhkost kompostu, tak aby nedocházelo k zahnívání, které by velmi výrazně snížilo jeho kvalitu.


Obecné zásady při kompostování jsou:

  • Míchejte vždy vlhké materiály se suchými, nebo také zelené s hnědými. Tedy například posečenou trávu s pilinami.
  • Hrubší větvičky je nutné rozdrtit.
  • Pro podporu kompostování je vhodné přidat zralý kompost nebo zeminu.
  • Kontrolujte vlhkost kompostu. Nesmí být přemokřený, protože by snáze zahníval, avšak nesmí být ani suchý, neboť by se omezil život mikroorganismů, které kompost rozkládají.
  • Udržujte kompost dostatečně vzdušný.
  • Pro kvalitní kompost použijte jen odpady, které je vhodné kompostovat.

Například posečená tráva sama o sobě je ke kompostování nevhodná, neboť je příliš vlhká, neprovzdušněná a proto zahnívá a páchne. Proto je dobré k ní přidávat rozdrcenou dřevní hmotu – nadrobno nasekané větvičky nebo piliny nebo hobliny. Tím se travní hmota provzdušní a snáze humifikuje (rozkládá).


Čím podpořit rychlost rozkladu organické hmoty? Urychlovač kompostu granulát

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Doporučený je urychlovač kompostování ve formě granulí Urychlovač kompostu granulát.

Aplikuje se rozsypem do každé vrstvy kompostu. Je vyrobený z péřové moučky, kostní moučky, kakaových slupek a bakterií. Neobsahuje chemické látky. Je vhodný pro použití v kompostérech,  nekrytých kompostech i pro plošné kompostování spadaného listí.


Další možností pro urychlení kompostování je použití bakteriálních přípravků Urychlovač kompostu EnviComp. Tyto přípravky obsahují milióny enzymů a bakterií, které je nutné aktivovat ve vlažné vodě. Zhruba po 20 minutách se daná vrstva tímto roztokem prolije. Při používání bakteriálních prostředků není nutno kompost přehazovat. Přípravky výrazně podporují proces rozkladu a celý výsledný čas se velmi výrazně zkrátí.


Velmi dobrá volba je také kapalný urychlovač, vyrobený z bylinUrychlovač kompostu koncentrát. Tento přípravek je vodný koncentrovaný extrakt z šesti druhů bylin, které pomáhají rychlému rozkladu organických látek v kompostu a zároveň pozitivně působí pro vytvoření ideálních podmínek ke zvýšení počtu mikroorganismů, potřebných v procesu kompostování. Díky výtažku z dubu výrazně omezuje vznik zahnívajících procesů a vytváří kompostovanou hmotu bez plísní a kvasných procesů, které zhoršují kvalitu finálního kompostu. Aplikuje se velmi Urychlovač kompostu koncentrátjednoduše zálivkou konví do každé nové vrstvy. Jeho předností je také velmi nízké dávkování.


"Zlatý" výběr patří určitě produktu Urychlovač kompostu GOLD.

Urychlovač kompostu GOLD je směs užitečných mikroorganismů - bakterií a hub.Urychlovač kompostu Gold

  • bakterie Azotobacter chroococcum: fixuje vzdušný dusík a dodává velmi důležitou energii rozkladnému procesu
  • bakterie Polyangium: rozkládá celulózu (dřevní štěpku, piliny, hobliny, malé větvičky, apod.)
  • bakterie Bacillus sp. (bakterie): zlepšuje kvalitu kompostu, zralost kompostu je dosažena mnohem rychleji, podporuje příjem fosforu a draslíku během růstu rostlin
  • houba Trichoderma sp.: zlepšuje kvalitu kompostu svým účinkem proti škodlivým houbám, omezuje organismy, které by mohly způsobovat choroby rostlin. O příznivých účincích houby Trichodermy na půdu i rostliny existují na celém světě velmi rozsáhlé výzkumy a také i výsledky.


Co vše umí? 

  • rozkládá celulózu (drobné větvičky, piliny, dřevní štěpku, posekané větvičky, listy stromů, aj.). Celulóza tvoří 40-50% dřeva. Dřevo se skládá se z celulózových vláken (zajišťují pevnost dřeva). Jakmile dojde k rozkladu celulózy ve dřevě, dřevo se rozpadne.
  • hubí škodlivé bakterie, které se v organickém materiálu v kompostu mohou nacházet
  • likviduje semena plevelů v kompostu
  • výrazně urychluje vytvoření kompostu - při optimálních podmínkách je kompost hotový již za 1 měsíc
  • rozkládá veškerý organický kuchyňský a zahradní odpad

Kromě urychlení kompostu jej můžete použít také:

  • pro rozklad dřevní štěpky, pilin nebo hoblin na plochách
  • v suchých toaletách, biopopelnicích, v kanalizačních šachtách nebo odtocích - omezuje vzniku nepříjemného pachu

Umístění článku

další (4)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.