Jak pečovat o orchideje?

Aktualizováno 2020-02-17 08:09:12

Správná péče je důležitá nejen pro celkovou vitalitu rostliny, ale především pro bohaté kvetení.

Tato péče zahrnuje pět základních oblastí:


Humát kyselý
Humát kyselý
Fantazie Orchideje a bromélie
Fantazie Orchideje a bromélie
INPORO Proti mšicím a sviluškám AE
INPORO Proti mšicím a sviluškám AE
INPORO Proti mšicím a sviluškám RTU
INPORO Proti mšicím a sviluškám RTU

1) Dostatek světla a tepla

Orchideje patří k rostlinám, které se pěstují v interiéru po celý rok. Teplomilné druhy jako  Phalaenopsis, teplomilní příslušníci rodu Dendrobium, Paphiopedilum, Oncidium a také všechny další orchideje je vhodné pěstovat nejlépe na okenním parapetu, kde mají dostatek světla. Důležité je, aby teplota v místnosti neklesala pod 10°C.  V letních horkých dnech je možné  orchidejím dopřát pobyt na zahradě, ale abychom jim neublížili, je vhodné je umístit do polostínu, tedy ne na přímé slunce.


2) Zálivka a vzdušná vlhkost

Orchideje pochází z tropického nebo subtropického pásma. Jejich přirozenými podmínkami jsou tedy vysoké teploty a vysoká vzdušná vlhkost. Většina orchidejí velmi dobře snáší teploty kolem 20 °C a díky tomu jsou také v našich zemích velmi rozšířené.

Udržení optimální teploty po celý rok ovšem není tak velký problém, jako je udržení optimální vzdušné vlhkosti. Problémem je vzdušná vlhkost především na podzim a v zimě, kdy jsou byty vytápěny a vzduch v místnostech bývá velmi suchý. V tomto období, tedy od října až do března, je vhodné listy orchidejí rosit. Rosení běžnou vodou s rozprašovačem je možné, ale krátce po rosení voda většinou zteče nebo se za několik minut vypaří a rostlina opět ztratí svoji vlhkost. Proto je vhodné používat přípravek, který pomáhá udržovat konstantní vlhkost listů na rostlině.


3) Zásady při přesazování

Nejvhodnější doba pro přesazování orchidejí je v době, kdy je rostlina již příliš vzrostlá a prokořeněná a začne vystupovat z květináče, nebo pokud se vám bude zdát substrát příliš zasolený (bílá barva), zhutnělý a rozdrolený nebo naopak vysychavý. V těchto případech je potřeba substrát vyměnit kdykoliv. Orchideje se zpravidla přesazují jednu za jeden a půl až dva roky.

Při přesazování je dobré celý květináč ponořit na chvíli do vlažné vody. Díky tomu kořeny změknou a substrát se částečně odmočí. Plastový květináč pak jemně promačkáte, abyste uvolnili kořeny, a orchidej opatrně vyjmete. Kořeny je třeba očistit od co největšího množství starého substrátu.

Poté si připravíte květináč. Na dno květináče použijte menší vrstvu keramzitu, která izoluje přebytečnou vodu od kořenů rostlin. Dále vložte rostlinu do květináče a obsypte kvalitním substrátem, který je určen přímo pro orchideje. Takový substrát musí zaručit vzdušnost kořenů a rychlý odtok zálivky  Jedná se o kůrové substráty, které jsou vhodné pro pěstování všech druhů orchidejí. Substrát má lehkou a vzdušnou strukturu. Je obohacen hnojivem se základními i stopovými živinami potřebnými pro zdravý vývoj rostlin.

Při přesazování orchidejí použijte vhodné ochranné rukavice, určené pro lehké zahradnické práce. Rukavice s vrstvou nylonu a polyuretanu zajišťují vysokou ochranu rukou a přitom zaručují dokonalou citlivost.

Vhodné rukavice: KIXX GD 303, GD 311, atd.


4) Výživa orchidejí

Aby orchideje bohatě kvetly, je důležité použít kvalitní speciální hnojivo na orchideje. Takové hnojivo by mělo obsahovat vyšší obsah draslíku a fosforu pro podporu  nakvétání a samotný proces kvetení. Dále pak významný obsah dusíku pro optimální růst.  K dobré kondici orchidejí přispívají také mikroprvky, kterými jsou bór, měď, železo, zinek, mangan a molybden.

Pro výživu orchidejí se používají nejčastěji kapalná hnojiva. Doporučujeme FANTAZIE Orchideje a bromélie.   Hnojivo výrazně podporuje bohaté nakvétání a krásné květy. Hnojivo je vyzkoušeno odborníky, kteří pěstují orchideje!


5) Škůdci na rostlinách

Mezi nejčastější škůdce orchidejí patří červci (štítenky, puklice), svilušky a mšice.


Červci

Červci jsou skupina savého hmyzu, jsou to vlastně rostlinní parazité, kteří se živí rostlinnými šťávami. Mezi červce řadíme např. štítenky nebo puklice. Oba tyto druhy jsou díky voskovým vrstvám, které pokrývají jejich tělo, velmi odolné k různým chemickým prostředkům.

Červci vypouštějí do rostlin sliny, na které napadené části rostlin reagují ztrátou přirozené barvy a deformací. Proti těmto škůdcům je vhodný přírodní přípravek INPORO PROTI mšicím a sviluškám AE nebo RTU.  Přípravek na přírodní bázi (na bázi přírodních polysacharidů). Na rostlině vytváří lepivý povlak, který rostlinám neškodí, ale škůdce zahubí.


Svilušky

Častými škůdci na orchidejích jsou svilušky. Jsou známé jako drobný pavouček, který dělá  drobné pavučinky. Svilušky žijí zpravidla na spodní straně listů. Listy napadené sviluškami lze poznat tak, že při pohledu na listy proti světlu jsou lícové strany listů napadených rostlin světlejší až žluté zbarvené, přičemž žilnatina (nervatura) zůstává zelená.

Ošetření je třeba provádět již při prvním výskytu škůdců. Vzhledem k biologii svilušek je potřeba, aby jakékoliv ošetření bylo provedeno třikrát po sobě v intervalech 3 až 5 dnů.

K aplikaci postřikem proti sviluškám doporučujeme chemický přípravek Floramite 240 SC. Jedná se o selektivní akaricid s převážně kontaktním účinkem proti sviluškám na skleníkových, školkovaných i volně rostoucích okrasných rostlinách. Má rychlý „knock-down“ efekt s následně dlouhým reziduálním účinkem. Účinkuje na všechna pohyblivá stádia svilušek a má navíc i ovicidní účinek. Je bezpečný pro všechny používané druhy prospěšného a entomofágního hmyzu a dravých roztočů a je proto vhodný pro použití v programech integrované ochrany rostlin.

Pokud rádi používáte přírodní produkty, doporučujeme použít přípravek INPORO PROTI mšicím a sviluškám AE nebo RTU.


Mšice

Mšice je větší škůdce o velikosti až několika milimetrů. Mšice napadají především listy orchidejí, kde vysávají šťávu. Přípravky proti mšicím se aplikují postřikem, a to vždy až při jejich výskytu. Zpravidla postačí jedna aplikace.

Chemická ochrana:

K aplikaci doporučujeme přípravky Mospilan 20 SP Funguje systémově, není potřeba postříkat orchideje důkladně a hubeni jsou i škůdci, kteří nejsou postřikem přímo zasaženi, neboť účinná látka se po postřiku rozvede do celé rostliny.

 Pokud rádi používáte přírodní produkty, doporučujeme použít přípravek INPORO PROTI mšicím a sviluškám AE nebo RTU.


6)
Stres rostlin

 Suché skvrny na listech – popálení od sluníčka

Na listech se tvoří bílé nebo hnědé skvrny, které jsou suché a lámavé. Tyto skvrny způsobuje popálení od sluníčka. Orchideje, zejména v letním období, přemístěte z dosahu přímého slunečního svitu. Již spálená místa se vyléčit nedají, dodržením výše uvedeného postupu lze alespoň zabránit jejich dalšímu poškozování. Postižené listy nemusíte odstraňovat, je-li ovšem list popálený na větší ploše je možné, že odumře celý a odpadne sám.


Bílé skvrny na listech a rostlina chřadne – tvrdá voda

Na listech se postupně objevuje bílý povlak nebo jakési bílé mapy. Rostlina začíná chřadnout, svrašťují se jí listy, poupata opadávají. Tyto příznaky jsou způsobené tvrdou vodou při rosení listů či při zálivce. Při rosení se na listech  usazuje vodní kámen a brání rostlinám dýchat. Pokud tvrdou vodou zaléváte, tak se vodní kámen postupně usazuje uvnitř listů i na povrchu kořenů a znemožňuje kořenům přijímat živiny.

V tomto případě je potřeba rostlinám dodávat měkčí vodu.

Pro zvýšení obranyschonosti vůči stresu je vhodné použít přírodní rašelinový extrakt - Humát kyselý nebo Humát neutrální.

Svým působením zvyšuje účinek hnojiva, podporuje velmi bohaté a krásné kvetení a navíc zvyšuje kondici a obranyschopnost rostlin vůči stresu.

Umístění článku

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.