Výsadba rajčat do zahrady

Aktualizováno 2020-12-18 06:41:36


Termín výsadby na záhon: v druhé polovině května

Rostliny vysazujeme na  záhon zpravidla až po polovině května, zálaží na počasí a odrůdě. Nepsaným pravidlem je výsadba sazenic rajčat až po "zmzlých", v mírných polohách se to však nemusí vždy dodržet.
Teplota půdy při výsadbě rajčat by měla být kolem 10 stupňů a vyšší. Před výsadbou udržujeme kořenový bal kolem rajčat. Sazenice určené do skleníku můžeme samozřejmě vysadit i dříve. Vždy ale musíme chránit vysázené rostliny před případnými mrazíky (např. překrytím bílé netkané textilie).

Při vysazování rajčat je velmi praktické na určený záhon nejprve umístit černou nebo hnědou netkanou textilii. Do textilie vyřízněte otvory, do nichž rajčata zasadíte.

Textilie zamezuje nadměrnému odpařování vody z půdy, zabraňuje prorůstání plevelů a také znečištění plodů či rostlin od zeminy.

 

Na co nezapomenout při výsadbě na záhon?

Již při vysazování na záhon je dobré myslet na základní hnojení rostlin, které bude přispívat k jejich rychlejšímu a zdravějšímu růstu. Nicméně hnojení při vysazování má jedno specifikum. Kvůli tomu, že dáváme hnojivo do jámy přímo ke kořenům, lze použít pouze hnojiva organická (přírodní), která nepopálí kořeny rostlin. Přírodní hnojiva navíc nezasolují půdu chemickými látkami, tak jak tomu je u hnojiv minerálních (chemických). Přírodní hnojiva účinkují v půdě po dobu několika měsíců.

 

Jaké hnojivo vybrat při výsadbě?Trumf Do skleníku

Pro rajčata pěstovaná ve skleníku se hodí například Trumf - Organické hnojivo do skleníku.

Hnojivo je svým složením je vhodné pro pěstování zeleniny ve sklenících, pařeništích nebo fóliovnících a působí po dobu až tří měsíců. Toto hnojivo patří mezi tzv. trojitá nebo plná hnojiva a to díky tomu, že obsahuje všechny základní prvky potřebné pro zdravý vývoj rostlin a to ve velkém množství.

Hnojiva obvykle poskytují v různých poměrech tři hlavní biogenní prvky (dusík, fosfor, draslík), sekundární biogenní prvky (vápník, síra, hořčík) a někdy také stopové prvky, které jsou užitečné pro hnojení: bór, chlór, mangan, železo, zinek, měď a molybden.

Kvalitní organické plnohodnotné hnojivo by mělo všechny tři základní živiny, tedy dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) v minimálním množství 5% obsahu každého z prvků v hnojivu.

Trumf - Organické hnojivo do skleníku. toto množství dokonce převyšuje, neboť má obsah živin v poměru dusík 6%, fosfor 7% a draslík 8%.

Pro rajčata pěstovaná na záhoně doporučujeme Trumf - Zelenina organické hnojivo nebo přímo speciální hnojivo pro rajčata - Trumf Rajčata granulované hnojivoTrumf Rajčata

Jedná se o čistě přírodní (organické) granulované hnojivo. Zvýšený obsahu draslíku působí příznivě na tvorbu plodů, jejich dozrávání a zvýšenou trvanlivost plodů po sklizni. Obsahuje hořčík pro svěží zelenou barvu rostlin. Používá se pro rajčata. Hnojivo působí po dobu až 3 měsíců.


Pro výživu během vegetace, zejména u rajčat, které jsou zasazené v truhlících či jiných venkovních nádobách, doporučujeme zálivkou 1x týdně Trumf Rajčata kapalné hnojivo. Dodá chybějící živiny do substrátu a podpoří rajčata v růstu a v tvorbě květů a plodů.


Ošetření výsadby

Při pěstování zeleniny se můžete setkat s různými problémy rostlin, které pocházejí z půdy. V půdě se mohou nacházet různé patogeny (zárodky) půdních houbových chorob.  Ty bohužel v substrátu nebo v půdě očima nevidíme. Pokud se p

Zdravá zelenina - Odolnost zeleniny

ak usídlí na kořenech zeleniny, negativně pak ovlivňují růst, výnos a zdravotní stav celé rostliny. Na záchranu zeleniny pak bývá již pozdě.

Osídlete kořeny zeleniny „prospěšnými bakteriemi“. 

Nová souprava ZDRAVÁ zelenina – odolnost zeleniny obsahuje 2 přírodní bakteriální přípravky.

Souprava je určená pro všechnu zeleninu např. listovou, kořenovou, cibulovou, plodovou nebo brukvovitou.

  • První přípravek INPORO Zdravá zelenina je ve formě suchého prášku. Obsahuje životaschopné spory bakterií (Bacillus amyloliquefaciens). Tyto užitečné bakterie, které osídlí kořeny rostlin, produkují fytoalexiny – látky se stimulačními účinky na růst a přirozenou obranyschopnost zeleniny = podporují zdravý růst zeleniny, včetně jejích kořenů.
  • Druhý přípravek INPORO Růst zeleniny je také ve formě suchého prášku. Obsahuje životaschopné spory bakterií (Paenibacillus polymyxa). Bakterie navazují u kořenů v půdě vzdušný dusík a působí stimulačně na růst zeleniny. Svojí činností bakterie zvyšují biologickou aktivitu půdy, podílí se na rozkladu organických látek v půdě, při kterém se uvolňují živiny (NPK, aj.), které pěstovaná zelenina vyžívá pro svoji výživu. Přípravek tedy podporuje růst rostlin a zvyšuje úrodu zeleniny.


Jak se souprava aplikuje?

Bakterie se aplikují vždy zálivkou do půdy, jedná se o půdní bakterie (neaplikujte postřikem na nadzemní části rostlin = zde neúčinkují).  Přípravek se smíchá s odstátou vodou (bez chlóru), nechá se 20-30 min aktivovat a následně se provede zálivka do půdy nebo substrátu.  Po výsevu nebo výsadbě použijte 1.přípravek (INPORO Zdravá zelenina) a po 2-4 týdnech použijte 2.přípravek (INPORO Růst zeleniny).

Každý přípravek (sáček v soupravě) má 10 g a je na plochu 10 m2. U rostlin s delší vegetační dobou, např. rajčata, papriky, okurky, aj. je vhodné aplikovat opakovaně (střídání přípravků v soupravě) např. každých 6 týdnů až do sklizně.

Zdravá zelenina - Odolnost zeleniny = aplikace


Další informace o soupravě a použití najdete ZDE.Umístění článku

další (4)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.