Poradna
pro dům i zahradu

Výsadba rajčat do zahrady

Aktualizováno 2017-04-05 06:01:08


Termín výsadby na záhon: v druhé polovině května

Rostliny vysazujeme na  záhon zpravidla až po polovině května, zálaží na počasí a odrůdě. Nepsaným pravidlem je výsadba sazenic rajčat až po "zmzlých", v mírných polohách se to však nemusí vždy dodržet.


Teplota půdy při výsadbě rajčat by měla být kolem 10 stupňů a vyšší. Před výsadbou udržujeme kořenový bal kolem rajčat. Sazenice určené do skleníku můžeme samozřejmě vysadit i dříve. Vždy ale musíme chránit vysázené rostliny před případnými mrazíky (např. překrytím bílé netkané textilie).

Při vysazování rajčat je velmi praktické na určený záhon nejprve umístit černou nebo hnědou netkanou textilii. Do textilie vyřízněte otvory, do nichž rajčata zasadíte.Hnědá netkaná textilieČerná netkaná textilie

Textilie zamezuje nadměrnému odpařování vody z půdy, zabraňuje prorůstání plevelů a také znečištění plodů či rostlin od zeminy.

 

Na co nezapomenout při výsadbě na záhon?

Již při vysazování na záhon je dobré myslet na základní hnojení rostlin, které bude přispívat k jejich rychlejšímu a zdravějšímu růstu. Nicméně hnojení při vysazování má jedno specifikum. Kvůli tomu, že dáváme hnojivo do jámy přímo ke kořenům, lze použít pouze hnojiva organická (přírodní), která nepopálí kořeny rostlin. Přírodní hnojiva navíc nezasolují půdu chemickými látkami, tak jak tomu je u hnojiv minerálních (chemických). Přírodní hnojiva účinkují v půdě po dobu několika měsíců.

 

Jaké hnojivo vybrat při výsadbě?

Pro rajčata pěstovaná ve skleníku se hodí například KouzloPřírody Organické hnojivo do skleníku.KP Organické hnojivo do skleníku

Hnojivo je svým složením je vhodné pro pěstování zeleniny ve sklenících, pařeništích nebo fóliovnících a působí po dobu až tří měsíců. Toto hnojivo patří mezi tzv. trojitá nebo plná hnojiva a to díky tomu, že obsahuje všechny základní prvky potřebné pro zdravý vývoj rostlin a to ve velkém množství.

Hnojiva obvykle poskytují v různých poměrech tři hlavní biogenní prvky (dusík, fosfor, draslík), sekundární biogenní prvky (vápník, síra, hořčík) a někdy také stopové prvky, které jsou užitečné pro hnojení: bór, chlór, mangan, železo, zinek, měď a molybden.

Kvalitní organické plnohodnotné hnojivo by mělo všechny tři základní živiny, tedy dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) v minimálním množství 5% obsahu každého z prvků v hnojivu.

KouzloPřírody Organické hnojivo do skleníku toto množství dokonce převyšuje, neboť má obsah živin v poměru dusík 6%, fosfor 7% a draslík 8%.

Pro rajčata pěstovaná na záhoně doporučujeme Kouzlo Přírody Zelenina organické hnojivo.KP Zelenina organické hnojivo

Jedná se o čistě přírodní (organické) granulované hnojivo. Je určeno speciálně pro pěstování zeleniny. Používá se pro košťálovou zeleninu (kapusta, kedluben, květák, zelí), kořenovou zeleninu (mrkev, celer, ředkvička, ředkev), plodovou zeleninu (okurka, paprika, rajčata), listovou zeleninu (salát, špenát) i cibulovou zeleninu (cibule, pór, česnek). Hnojivo působí po dobu až tří měsíců.


Pokud chcete dosáhnout perfektního výsledku a mít opravdu krásné rostliny rajčat, můžete přidat hnojivi z fosfátových skel
Kouzlo Přírody Fosfátová skla prášek.KP Fosfátová sklaKP Fosfátová skla

Jde o hnojivo, které vlastně není rozpustné ve vodě. Rozpouští jej pouze látky, které vylučují kořeny rostlin, a díky tomu působí unikátně dlouho. Toto hnojivo obsahuje nejen velmi vysoký obsah fosforu, což je důležité pro nakvétání a tvorbu květů, a draslíku, což přispívá k lepšímu vyzrávání a vyššímu počtu i kvalitě plodů, ale také obsahuje široký komplex makro i mikroprvků ve formě sklovitých sloučenin minerálních látek.

Unikátnost hnojiva spočívá v tom, že samo reguluje proces rozpouštění v půdě podle roční doby a začíná působit již při teplotě nad 8°C. Díky tomu hnojivo vystačí na celou vegetační sezónu! Hnojivo neobsahuje dusík. Na jaro jej dodáte výše uvedenými organickými hnojivy.Umístění článku

další (4)

Pomohl Vám tento článek?

Ohodnoťte prosím tento článek. Dáte nám tím cennou zpětnou vazbu pro zlepšení obsahu této stránky.

Děkujeme za zanechání zpětné vazby.